Milyen műtét a vitrektómia?
Vitrektómia az üvegtest és a retina betegségei során alkalmazható műtéti eljárás. Vitrektómia segítségével olyan betegségek is gyógyíthatók, amelyek korábban gyógyíthatatlannak bizonyulnak. A műtét lényege, hogy a szem üvegtestének eltávolítása után lehetőség nyílik számos szemészeti betegség kezelésére. Az üvegtest területén felléphet vérzés, szövetburjánzás, idegentest és elmozdult lencsedarabok is, melyek eltávolítása speciális eszközökkel történik.
Az üvegtest a szem belsejét kitöltő kocsonya-szerű anyag, amely elfoglalja a szem térfogatának kétharmadát. 99%-ban víztartalmú anyag. Kollagénrostokból épül fel, melynek sűrűsége változó. Funkciója, hogy védje az ideghártyát a környezeti és mechanikai hatásoktól.
Vitrektómia műtétet helyi érzéstelenítésben, vagy altatásban végeznek. Az orvos megnyitja a szemgolyót a szaruhártyán ejtett apró seben keresztül. A bemetszésen keresztül eltávolítja az üvegtestet, amit a műtét végén egy speciális összetételű folyadékkal pótol.
Cukorbetegség okozta ideghártyabetegség: Diabéteszes retinopátiának nevezzük azt az elváltozást, amely a retinát érinti. Két típusa van: a nonproliferatív és a proliferatív (nem burjánzó és burjánzó) retinopátia. Diabéteszben a magas vércukorszint hatására a szem erei gyengülnek és deformálódhatnak. Súlyos esetben az üvegtest és az ideghártya is hegesedhet, majd leválhat. Az üvegtestben vérzés alakulhat ki, melyet vitrektómia segítségével lehet kezelni és gyógyítani.
Üvegtesti vérzés: Üvegtesti vérzésnek többféle oka is lehet, de leggyakrabban anyagcserebetegség okozza. Kiváltó oka lehet még az ideghártya leválása, sérülés, esetleg daganat. Üvegtesti vérzés során a vérzés pontos helyétől függően látászavar lép fel. A vérzés helye ultrahanggal állapítható meg.
A vérzést kiváltatja:
Retinaleválás: Retinaleválás során a látóhártya, azaz a retina leválik a tápláló szövetektől. Ez az állapot nagyon gyors beavatkozást igényel. Vitrektómiával megállítható a folyamat, de kezelés nélkül sajnos vakságot is eredményezhet.
Makula betegségek: Makulalyuk, makula ödéma, membránok az életlátás helyén.
Gyulladás vagy fertőzés a szemben: Pl.: Endoftalmitisz
A vitrektómia műtét nagyon ritkán jár súlyos komplikációval. Az alábbi szövődmények megjelenésével keresse fel szemészeti magánrendelésünket:
FONTOS! Amennyiben a műtétet követően az alábbi tünetek valamelyikér észleli, azonnal forduljon orvosához:
Vitrektómia műtét után nem szabad repülőre ülni, vagy nagy magasságokban tartózkodni. A műtött szemet légnyomásváltozásnak kitenni nem szabad, mert az teljes látásvesztést is eredményezhet! Utazást megelőzően egyeztessen kezelőorvosával állapotáról!
A vitrektómia műtétet követően egy vagy két nap kórházi ellátás még szükséges az esetlegesen fellépő szövődmények (vérzés, ideghártya sérülés, szürkehályog, gyulladások)
Rendelés típusa:
A szürkehályog és a zöldhályog is gyakori szembetegség, azonban a két állapot és kezelésük, valamint a látásra és az életminőségre gyakorolt hatásuk azonban gyökeresen különbözik. Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa és glaukóma specialistája a két betegség főbb jellemzőit összehasonlításban mutatja be.
Áprilisban nagyon jelentős és magas színvonalú szakmai nap zajlott a Szemészeti Központ és a Prima Medica EgészségHálózat szervezésében. A Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, ...
Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára” címmel rendezi meg áprilisi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a ...
A zöldhályog, vagyis a glaukóma egy kezelhető betegség, aminek kiemelkedően fontos a korai felismerése, mivel a már kialakult károsodás nem fordítható vissza, azaz nem gyógyítható meg. Azonban, ha a glaukómát időben felismerik, akár meg is előzhető az általa okozott látásromlás ...