Vitrektómia műtét

Vitrektómia műtét

Módosítva: 2022.11.21 11:04

Milyen műtét a vitrektómia?

Vitrektómia az üvegtest és a retina betegségei során alkalmazható műtéti eljárás. Vitrektómia segítségével olyan betegségek is gyógyíthatók, amelyek korábban gyógyíthatatlannak bizonyulnak. A műtét lényege, hogy a szem üvegtestének eltávolítása után lehetőség nyílik számos szemészeti betegség kezelésére. Az üvegtest területén felléphet vérzés, szövetburjánzás, idegentest és elmozdult lencsedarabok is, melyek eltávolítása speciális eszközökkel történik.

Mi az az üvegtest?

Az üvegtest a szem belsejét kitöltő kocsonya-szerű anyag, amely elfoglalja a szem térfogatának kétharmadát. 99%-ban víztartalmú anyag. Kollagénrostokból épül fel, melynek sűrűsége változó. Funkciója, hogy védje az ideghártyát a környezeti és mechanikai hatásoktól.

Vitrektómia műtét menete

Vitrektómia műtétet helyi érzéstelenítésben, vagy altatásban végeznek. Az orvos megnyitja a szemgolyót a szaruhártyán ejtett apró seben keresztül. A bemetszésen keresztül eltávolítja az üvegtestet, amit a műtét végén egy speciális összetételű folyadékkal pótol.  

Milyen betegségek esetén alkalmazható vitrektómia?

Cukorbetegség okozta ideghártyabetegség: Diabéteszes retinopátiának nevezzük azt az elváltozást, amely a retinát érinti. Két típusa van: a nonproliferatív és a proliferatív (nem burjánzó és burjánzó) retinopátia. Diabéteszben a magas vércukorszint hatására a szem erei gyengülnek és deformálódhatnak. Súlyos esetben az üvegtest és az ideghártya is hegesedhet, majd leválhat. Az üvegtestben vérzés alakulhat ki, melyet vitrektómia segítségével lehet kezelni és gyógyítani.

Üvegtesti vérzés: Üvegtesti vérzésnek többféle oka is lehet, de leggyakrabban anyagcserebetegség okozza.  Kiváltó oka lehet még az ideghártya leválása, sérülés, esetleg daganat. Üvegtesti vérzés során a vérzés pontos helyétől függően látászavar lép fel. A vérzés helye ultrahanggal állapítható meg.

A vérzést kiváltatja:

  • Ép erek sérülése (szemsérülés, ideghártyaszakadás esetén)
  • Kóros új erek sérülése (cukorbetegség, daganat, ideghártyaelváltozás esetén)
  • Károsodott erek (magas vérnyomás, cukorbetegség estén)

Retinaleválás: Retinaleválás során a látóhártya, azaz a retina leválik a tápláló szövetektől. Ez az állapot nagyon gyors beavatkozást igényel. Vitrektómiával megállítható a folyamat, de kezelés nélkül sajnos vakságot is eredményezhet.

Makula betegségek: Makulalyuk, makula ödéma, membránok az életlátás helyén.

Gyulladás vagy fertőzés a szemben: Pl.: Endoftalmitisz

Vitrektómia műtét szövődmények

A vitrektómia műtét nagyon ritkán jár súlyos komplikációval. Az alábbi szövődmények megjelenésével keresse fel szemészeti magánrendelésünket:

  • szemhéj duzzanata, véraláfutás
  • allergiás reakció a helyi érzéstelenítőre
  • gyulladás
  • szemnyomás emelkedése
  • szemlencse elszürkülése
  • ideghártya, látóideg sérülése

FONTOS! Amennyiben a műtétet követően az alábbi tünetek valamelyikér észleli, azonnal forduljon orvosához:

Vitrektómia műtét után

Vitrektómia műtét után nem szabad repülőre ülni, vagy nagy magasságokban tartózkodni. A műtött szemet légnyomásváltozásnak kitenni nem szabad, mert az teljes látásvesztést is eredményezhet! Utazást megelőzően egyeztessen kezelőorvosával állapotáról!

A vitrektómia műtétet követően egy vagy két nap kórházi ellátás még szükséges az esetlegesen fellépő szövődmények (vérzés, ideghártya sérülés, szürkehályog, gyulladások)

Téma szakértője

  • Professzor Dr. Holló Gábor

    • szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista
  • Specialitások:
    • glaucoma (zöldhályog) speciális diagnosztika és hosszú távú gondozás
    • szemészeti betegségek vizsgálata, kezelése, gondozása
    • magas vérnyomás okozta szemproblémák
    • diabéteszes és hipertenzív retinopátia

     

    Rendelés típusa: 

    • Személyes, rendelői vizit

Kapcsolódó cikkünk

Egeszsegkalauz.hu: Zöldhályog vs. szürkehályog: hasonló név - hatalmas különbség!

szürkehályog és a zöldhályog is gyakori szembetegség, azonban a két állapot és kezelésük, valamint a látásra és az életminőségre gyakorolt hatásuk azonban gyökeresen különbözik. Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa és glaukóma specialistája a két betegség főbb jellemzőit összehasonlításban mutatja be.

Hírek

Szemészeti szakmai nap összefoglaló

Áprilisban nagyon jelentős és magas színvonalú szakmai nap zajlott a Szemészeti Központ és a Prima Medica EgészségHálózat szervezésében. A Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, ...

Szakmai Nap: Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára

Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára” címmel rendezi meg áprilisi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a ...

World Glaucoma Week 2025 március – Petőfi Rádió interjú prof. dr. Holló Gáborral

A zöldhályog, vagyis a glaukóma egy kezelhető betegség, aminek kiemelkedően fontos a korai felismerése, mivel a már kialakult károsodás nem fordítható vissza, azaz nem gyógyítható meg. Azonban, ha a glaukómát időben felismerik, akár meg is előzhető az általa okozott látásromlás ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK