A szemben úszkáló foltok a legtöbb esetben normális tünetek, de bizonyos esetekben a foltok utalhatnak valamilyen szem problémára, melyet javasolt szemorvossal kezeltetni. Legtöbbször az üvegtest öregedése okozza az üvegtesti homályokat.
Az üvegtesti homályok apró foltokként jelennek meg, melyek átúsznak lassan a látómezőn. Ezek a homályok nem optikai illúziók, hanem kis törmelékdarabok, amelyek az üvegtestben úsznak.
Megjelenési formái:
Időnként, ahogyan az úszó darabok mozognak, árnyékot vetnek a retinára, ezt a jelenséget nevezzük üvegtesti homályoknak.
A szemgolyót kitöltő kocsonyás anyag, amely segít megőrizni a szemgolyó alakját.
Ahogyan szemünk öregszik, az üvegtest is öregszik, állapota romlik, és ez okozza az üvegtesti homályokat. Az üvegtest folyékonyabb lesz, meglazul, elhúzódik a szemgolyó belsejétől és a korábban kocsonyás anyag egy része összeáll. Ezeknek a nyúlós daraboknak az árnyéka látható ekkor.
Az üvegtesti homályok akkor is megjelenhetnek, ha az üvegtest leválik a retina felszínéről. Ilyenkor a retina ingerlése gyakran villanásokat okoz a szemben. A leválás magával húzhat egy kis darabot a retinából is, ilyenkor a retinaleválás hatására vér kerül az üvegtestbe, amely szétszórt kis pontokként jelenik meg.
Az üvegtesti homályok és a szemvillanások sürgős szemészeti problémák, gyakran retinaleválásra utalnak, különösen, ha hirtelen jelennek meg. Akár vakságot is okozhat, ezért fontos a szemész szakorvos felkeresése.
Az üvegtesti homályok, ha közel esnek a retinához, csak szemvizsgálat során láthatók.
Az üvegtesti homályok, ha nagyok vagy nagy számban vannak jelen és akadályozzák a látást, a szemorvos javasolhat lézeres terápiát vagy műtétet.
A szemész egy lézersugarat irányít az üvegtestben úszó törmelékre, hogy az darabokra törjön, hogy az kisebb és kevésbé látható legyen.
A műtéti kezelés, azaz vitrektómia olyan beavatkozás, melynek során a szemész egy kis bemetszésen keresztül eltávolítja a szemből az üvegtestet. Ez után a helyére egy oldatot juttat, amely megőrzi a szem alakját, természetes módon alakul új üvegtest, amely fokozatosan átveszi az oldat helyét. A vitrektómia nem minden esetben szünteti meg teljes mértékben az üvegtesti homályokat, később is létrejöhetnek új foltok, kiváltképpen ha a műtét vérzést és retinaszakadást okoz.
Jelentkezzen be online szemészeti vizsgálatra
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
A zöldhályog, vagyis a glaukóma egy kezelhető betegség, aminek kiemelkedően fontos a korai felismerése, mivel a már kialakult károsodás nem fordítható vissza, azaz nem gyógyítható meg. Azonban, ha a glaukómát időben felismerik, akár meg is előzhető az általa okozott látásromlás ...
A zöldhályog egy nagyon különleges területe a szemorvoslásnak, amelynek felismerése és kezelése nagy hozzáértést igénylő, speciális feladat. Professzor Dr. Holló Gábor , a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Szemészeti Központ glaukóma specialistája a Klasszik Rádiónak adott ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ szemész szakorvosával, zöldhályog (glaukóma) specialistájával számos alkalommal beszélgettünk már a szemészeti betegségekről és azok vizsgáló módszereiről. Több módszert is említettünk, melyek a szemfenék ...