A szürkehályog a szemlencse állományának elszürkülésével járó betegség. A kor előrehaladtával alakul ki és a látás fokozatos romlásával jár. Latin neve a cataracta vízesést jelent, nem véletlenül, hiszen a betegség során a páciens olyan látásromlást tapasztal, mintha egy vízfüggönyön keresztül látná a világot. A szürkehályog elsődleges formában az életkorral, másodlagosan pedig valamilyen háttérben megbújó betegség vagy szemet ért trauma következtében alakul ki.
A szürkehályog elnevezés a pupillán megjelenő szürke elszíneződésre utal. Az elszíneződés a betegség előrehaladtával jelenik meg. Szürkehályog során a szemlencse olyan mértékben elhomályosodik, ami már akadályozza az éles kép kialakulását a retinán. A homályok a lencse széli részen jelentkeznek először, melynek során elszürkül a lencsekéreg. Ezt követően a homályok elérik a centrumot, a látás pedig egyre gyengébb. A lencse átlátszósága csökken, a pupilla pedig egyre szürkébbé, majd végül gyöngyházfényűvé válik.
A szürkehályog jellemzően lassan alakul ki és kezdetben nem, vagy alig okoz panaszokat. A betegség előrehaladtával mind a közeli, mind a távoli látás romlik. A szürkehályog kialakulásának egyik oka az időskor. Az öregedési folyamat során az szemlencse veszít a rugalmasságából és az átlátszóságából, a vízvesztés következtében a lencse tisztasága csökken.
A szürkehályog másodlagos formában a szemet ért ütés hatására, vagy valamilyen sérülés következtében is kialakulhat. Egyes betegségek, mint például a cukorbetegség rizikótényezőnek számít a betegség kialakulásának szempontjából.
Mivel a szürkehályog kialakulása fájdalommentes, ezért nagyon fontos figyelni minden olyan tünetet, amely a betegség kialakulására figyelmeztethet. Időben felismert és kezelt szürkehályog gyógyulási esélyei jók.
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog jelentette problémán belül: az etnikum és a zöldhályog klinikai fajtája, megjelenése közötti összefüggéssel.Kapcsolódó cikkünk
A sokarcú zöldhályog: különböző etnikumok – különböző típusú glaukómák
A szürkehályog kialakulásának okai és hajlamosító tényezői
Mikor van szükség szürkehályog műtétre?
Javasolt a szürkehályog műtét, amikor a panaszok megnehezítik a mindennapi munkavégzést és a napi teendők elvégzését, valamint minden olyan esetben, amikor a szemészorvos azt javasolja.
A szürkehályog műtét rövid és rutin beavatkozás, mely során fájdalmat a páciens nem érez. A műtétet követően jelentős javulás várható a látásban, és sok esetben szemüvegre sem lesz szükség a továbbiakban.
Téma szakértői
Jelentkezzen be szürkehályog vizsgálatára!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Áprilisban nagyon jelentős és magas színvonalú szakmai nap zajlott a Szemészeti Központ és a Prima Medica EgészségHálózat szervezésében. A Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, ...
Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára” címmel rendezi meg áprilisi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a ...
A zöldhályog, vagyis a glaukóma egy kezelhető betegség, aminek kiemelkedően fontos a korai felismerése, mivel a már kialakult károsodás nem fordítható vissza, azaz nem gyógyítható meg. Azonban, ha a glaukómát időben felismerik, akár meg is előzhető az általa okozott látásromlás ...