A szürkehályog a szemlencse állományának elszürkülésével járó betegség. A kor előrehaladtával alakul ki és a látás fokozatos romlásával jár. A szürkehályog kialakulhat másodlagosan is valamilyen betegség, vagy a szemet ért trauma következtében.
A szürkehályog latin neve cataracta , ami vízesést jelent, amely a betegség során tapasztalható látásromlásra utal. Azt az érzetet kelti, mintha egy vízfüggönyön keresztül látná a beteg a világot. A magyar nevét a pupillán megjelenő szürke elszíneződésről kapta. Ez az elszíneződés a betegség előrehaladtával jelenik meg. A szürkehályog a szemlencse olyan mértékű elhomályosodását, elszürkülését jelenti, ami már akadályozza, hogy éles kép alakuljon ki a retinán.
Szürkehályog esetén a rosszul megvilágított helyek túl sötétnek tűnnek, a napfény vagy lámpafény pedig túl világosnak. A szem kifárad, gyakrabban kell pislogni a látás élesítése érdekében. Nem jár fájdalommal vagy bármilyen látható változással, kivéve a már teljesen kialakult állapotot, amikor az egyébként fekete pupilla szürkés-fehéres árnyalatot kaphat.
A szemfájdalom gyakori szemészeti problémának számít, hátterében állhatnak veszélyes szembetegségek is. Prof. Dr. Holló Gábort, a Szemészeti Központ szemész szakorvosát, glaukóma specialistáját arról kérdeztük, vajon mi minden okozhatja a problémát és mikor kell komolyabb zavarra gyanakodni.
A szemben található szemlencse külső tokja teljesen átlátszó, belsejét tiszta, gélszerű anyag tölti ki. A lencsekéregben kezdődik az elszürkülés, amikor ez a gél homályossá válik, eleinte a lencse széli részén jelentkeznek homályok, mert a bejövő fénysugarak megtörnek. Ekkor még a látást alig befolyásolják. Idővel egyáltalán nem jutnak át a szemlencsén, nem érik el a szem hátsó felszínén elhelyezkedő ideghártyát. Akkor kezdenek zavaróvá válni, amikor elérik a centrumot. A lencse átlátszósága csökken, a pupilla területe egyre szürkébbé, majd gyöngyházfényűvé válik.
A szürkehályog lassan, és többnyire fájdalommentesen alakul ki. Kezdetben alig befolyásolja a látást, vagy előfordul, hogy közelre javuló látásélesség tapasztalható. Később azonban mind a távoli, mind a közeli látás fokozatosan romlani kezd.
Látóélesség-csökkenést egyéb szemészeti kórképek is okozhatnak, az ok meghatározása szemész szakorvosi feladat.
A szürkehályogot kialakulása szerint 3 csoportba sorolhatjuk:
A lencse közepén alakul ki, korai stádiumban növelheti a szemlencse dioptriáját, ami miatt a beteg átmenetileg enyhén rövidlátóvá válhat. Ahogy a lencse fokozatosan egyre szürkébb lesz és csökken a látásélesség, ez az állapot megszűnik.
Ék alakú, opálos csíkként jelentkezhet a lencse kérgének külső felszínén, a csíkok a lencse közepe felé kezdenek terjeszkedni és akadályozzák a fény szabályos áthaladását. A látásélesség romlása mellett a közelre és a távolra látás is károsodhat.
Kis homályos foltként kezdődik, általában a szemlencse hátsó felszínén, többnyire mindkét szemet érinti, de jellemzően eltérő mértékben. A szubkapszuláris szürkehályog, ha érinti a látótengelyt, az csökkenti a látást és rontja az olvasást, még erős fényben is.
A szürkehályog nem kezelhető gyógyszerrel, szemtorna és optikai eszközök sem segítenek, csak műtéti úton várható javulás. Szemészeti magánrendelésünkön várjuk azokat a pácienseket, akiknek szemészeti problémájuk van.
Jelentkezzen be online szürkehályog kivizsgálására
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...