A szemtekerezgés (idegen szóval nystagmus) egy akaratlan, ciklikus szemmozgás, amely lehet örökletes, vagy szerzett. Szemtekerezgés alatt a szemgolyók egyszerre, azonos kitéréssel mozognak. A szemmozgás során gyors és lassú fázisok ismétlődnek. Nystagmus alatt mozgásillúziót érzékel a beteg, azaz mintha a környezetben lévő tárgyak folyamatosan elmozdulnának az eredeti helyzetükhöz képest.
Foglaljon időpontot szemtekerezgés kivizsgálására!
A szemtekerezgés felléphet vízszintes, függőleges és körkörösen forgó irányban is. A beteg távolra homályosabban lát, közelbe való tekintéskor pedig a tárgyak ugrálását érzékeli.
A nystagmus hátterében az agy, vagy a belsőfül szem mozgatásáért felelős részének nem megfelelő működése áll. A szemtekerezgés okait csoportosíthatjuk szemészeti, neurológiai, fül-orr-gégészeti és fertőzéses betegségekre.
Azoknál a gyermekeknél, akik örökölték a betegséget, kezdetben homályos látás alakul ki. Szerzett nystagmus esetén a betegek arra panaszkodnak, hogy ugrál a látott kép.
A legfőbb tünet a gyors, ellenőrizhetetlen, ritmikus szemmozgás. A szem mozgását tekintve 3 típust különböztetünk meg:
A betegség pontos diagnosztikája nysatgmográf eszközzel történik. A vizsgálat során a szem mozgását kilenc irányban vizsgálják.
Önmagában a betegség nem gyógyítható, a kiváltó okot kell megkeresni és megszüntetni. Az alapbetegség gyógyulásával a kísérő szemtekerezgés is megszűnik.
Szemtekerezgéses panaszok esetén javasoljuk szemész szakorvos felkeresését, aki megkezdi a kiváltó okok felderítését.
Számos szembetegségben már a kezdeti tünetek jelentősen rontják közérzetünket. Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa, glaukóma specialistája azon panaszokat ismerteti, melyek esetén mihamarabb érdemes orvoshoz fordulni.Kapcsolódó cikkünk
Origo.hu: Szemtünetek, melyekkel mielőbb forduljon szemorvoshoz
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...