A szemen belüli normál nyomás biztosítja a szem szöveteinek anyagcseréjét, a nyomás csökkenése vagy emelkedése esetén veszélybe kerülhet a szem működése. A szem bel nyomásának alakulásában a legfontosabb szerepe a szemgolyó elülső részének van. A szemnyomás mérése fontos a különböző típusú zöldhályog kialakulásának megelőzése vagy korai felismerése érdekében.
A szemgolyó elülső részét a csarnokvíz tölti ki, mely táplálja a szemlencsét, a szaruhártyát és elszállítja az anyagcsere termékeit. A csarnokvíz nyomása a tulajdonképpeni szemnyomás, vagy szem bel-nyomás, amely normál értéke 15-21 Hgmm között ingadozhat. Ennek megnövekedett értéke lehet a túlzott termelés, az elfolyás akadályozottságának következménye – ekkor különböző típusú glaucoma alakulhat ki.
A megnövekedett nyomásra főképp a látóideg érzékeny, a tartós belső nyomás a szemben látáskárosodáshoz, látótérkieséshez vezethet.
A non contact – vagyis érintésmentes szemnyomás mérés, ahol a szemet nem érinti meg a műszer, teljesen fájdalom mentes, nincs szükség érzéstelenítésre sem.
A szem megemelkedett nyomása a szem vérellátási zavarához vezet, melynek következménye, hogy a szem látóidegrostjai fokozatos pusztulásnak indulnak. A látó receptorok egy ideig először csak veszítenek az érzékenységükből, majd idővel elhalnak. Ez az elhalási folyamat eleinte nem okoz panaszt, ezért rendkívül fontos a szemnyomás mérése, hogy esetleges glaukóma fennállásakor korai diagnózis felállítható legyen.
Az időben felfedezett betegség esetén a szakorvos szemnyomás csökkentő terápiát írhat elő, ezzel lassítható a látóidegrostok pusztulása, vagy akár meg is állítható.
A beállított szemnyomás ellenére a látótér vizsgálatát rendszeresen ellenőrizni kell, hogy a terápia helyességét ellenőrizni tudjuk.
A szemnyomásmérés vizsgálatához ITT találja meg az információkat.
Jelentkezzen be online szemnyomás mérésre
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
A nappali szemnyomásgörbe vizsgálat a szemnyomás alakulásának feltárását szolgáló részvizsgálat. Ennek során, mivel a szemnyomás nem állandó a nap folyamán, a korai reggeli óráktól kezdve a délutáni órákig terjedő időtartam alatt különböző időpontokban a szemnyomást Prof. Dr. Holló Gábor megméri.
Tekintettel arra, hogy a szemnyomásgörbe alakulása alapján szükséges megválasztani a nappali szemnyomás görbe folyamán a mérési időpontokat, az egyedi mérési időpontokról előzetesen pontos információt nem tudunk adni.
Azért, hogy a rendelés egésze folyamatos legyen, fő szabályként 07:30-ra kérjük, hogy a rendelőbe érkezzen meg. Természetesen az Önre vonatkozó konkrét részletek Prof. Dr. Holló Gábor a nappali szemnyomásgörbe vizsgálatot megelőző viziten ismerteti, ami eseténként a fő szabálytól eltérő időpontban való kezdést is jelentheti.
A fenti alapján tisztelettel kérjük, hogy a nappali szemnyomásgörbe végzésének napján 07:30-ra az I. emelet 2.-es számú szobába érkezzen meg.
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...