Szemgyulladást okozhat vírusos vagy bakteriális fertőzés, allergia, fizikai tényezők okozta sérülés, de ezek mellett számos egyéb oka is lehet. Nagyon fontos, hogy a tünetek jelentkezésekor mielőbb forduljunk szemész szakorvoshoz, megelőzve, hogy állapotunk tovább súlyosbodjon.
A szemgyulladás gyakran jár a szem megduzzadásával, illetve a szem viszketésével.
Más néven Panophtalmitis. A gennyes szemgyulladást baktériumok okozzák leggyakrabban, mint:
Baktériumfertőzés eredménye az árpa, mely gennyel teli, nyomásra érzékeny, vöröses csomó a szemhéj széléhez közel.
A jégárpa a szemhéjban kialakult csomóként jelenik meg, de fájdalmatlan, rugalmas és általában nem jár vérbőséggel. A szemhéjszél olajos váladékot termelő mirigyeinek elzáródása és a bennük lévő váladék pangása miatt létrejött krónikus gyulladás az oka. Árpa után is kialakulhat, ha annak tartalma nem ürül ki, hanem betokolódik.
Árpa és jégárpa esetén is mindenképpen javasolt szemész szakorvoshoz fordulni!
A krónikus szemhéjszéli gyulladás égő és viszkető érzéssel jár, a szem könnyezik és kivörösödik. A szempillák között pikkelyek vannak, a szemhéjszél megvastagodott és vörös.
A krónikus szemhéjszéli gyulladás tartós kezelést igényel!
Általában mindkettő a Meibom-mirigyből indul ki.
Jelentkezzen be szemészeti vizsgálatra
A szemgyulladás okait elkülönítjük a szerint, hogy fertőző vagy nem fertőző gyulladást okoznak a szemben
Az egyik leggyakoribb szemgyulladás a kötőhártya-gyulladás. Okozhatja bakteriális vagy vírusfertőzés, allergia, de akár egyéb fizikai tényezők is. Nem csak egymástól való elkülönítésük lényeges, de nagyon fontos annak a megállapítása, eldöntése, hogy a tünetet mennyire súlyos probléma okozza.
Szubjektív tünetek
Objektív tünetek
Ezek a tünetek részen specifikusak a kötőhártya-gyulladás egyes fajtáira.
A fertőzéses eredetű kötőhártya gyulladások nagy része enyhe lefolyású és sokszor kezelés nélkül is meggyógyul. Azonban a súlyosabb vagy nem gyógyuló fertőzéses gyulladások esetén javasolt szemész szakorvos felkeresése mielőbb.
Lefolyásuk szerint 3 fajtát különböztetünk meg
Akut – leggyakoribb kórokozói
Hiperakut – heves tünetekkel járó kórkép. Kórokozói túlnyomó részt:
Krónikus – ha több mint 4 hete fennáll a bakteriális kötőhártya gyulladás. A kórokozók többnyire:
A vírusos kötőhártya gyulladások 65-90%-át adenovírus okozza, de lehet még
Az allergiás szemészeti betegségeknek 4 fajtáját különböztetjük meg
A látóideg gyulladás a szemből az agy felé haladó idegrostok súlyos betegsége. Immunológiai okból, fertőzés vagy mérgezés következtében alakulhat ki. Látóideg gyulladás esetén az érintett szemen nagyon jelentős látásromlás tapasztalható, gyakran már reggel, ébredéskor sem jó a látás.
A tünet jelentkezésekor javasolt mielőbb szemész szakorvost felkeresni.
A szivárványhártya gyulladása általában immunológiai reakció következménye. A szivárványhártya, a sugártest és az érhártya apró hajszálerekben gazdag, ezekben fennakadhatnak a fehérvérsejtek által termelt és gyulladást kiváltó anyagok és a szivárványhártyán, valamint az érhártyán okoznak betegséget. E miatt a gyulladásos reakció a szemet érinti annak ellenére, hogy a gyulladás kiindulási pontja nem a szemben van.
Szivárványhártya gyulladás esetén a beteg szem fájdalmas és fénykerülő lesz, a látás romlik. Ha a gyulladás gennyes, az egész szemet károsíthatja. Az iritisz a szemen belül a szövetek összenövését okozhatja, e miatt az akadályozott csarnokvízáramlás másodlagos zöldhályogot eredményezhet.
Jelentkezzen be szemészeti vizsgálatra
Téma szakértői
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...