A szemben lévő erek vizsgálata fontos információkat adhat a szív és az érrendszer állapotáról. A szem ereinek állapota szoros összefüggést mutatott a szívizomzat teljesítményének romlásával és a vérnyomás alakulásával is.
A szemfenék erei a verőerek (artériák) és a visszerek (vénák), szerepük pedig a látóhártya (retina) megfelelő vérellátásának biztosítása. A látóhártya csak akkor képes a rávetülő képet feldolgozni és továbbítani az agy felé, ha a vér elegendő oxigént és tápanyagot biztosít. A látás átmenetileg kikapcsolhat például hirtelen leeső vérnyomás esetén, majd a vérnyomás rendeződése után visszatér.
Amikor elzáródás történik a szemfenék ereiben, tartósabban károsodik az ideghártya, így a látás is.
Ez az érelzáródás ritkább, azonban súlyosabb. Ilyenkor vagy az érben képződik vérrög, vagy az érrendszer más részéből, vagy a szívbillentyűről származó vérrög zárja el a vérkeringés útját, ezért hirtelen megszűnik a látóhártya oxigénellátása. A beteg számára akár azonnali látásvesztést eredményezhet, általában az egyik szemen. Enyhébb esetekben, ha csak egy ér záródik el, látótér kiesés jelentkezik. A betegség a látóhártya maradandó károsodásához vezet, sürgős beavatkozást igényel.
A látóhártya vénájának elzáródása esetében a vér nem tud elfolyni, a retinában a vénák kidüllednek a többlet vérmennyiségtől. Ez duzzanatot, oxigénhiányos állapot kialakulását eredményezi. A látás fokozatosan romlik, napok vagy akár hetek alatt, nem vezet olyan nagyfokú látásromláshoz, mint az artéria elzáródása. A látásromlás oka az ideghártyában kialakult vérzések és vizenyő megjelenése.
Mindkét betegség megállapításához szemészeti vizsgálat szükséges, amely a látóélesség meghatározásán kívül a szemfenék vizsgálatából áll, melyet szembogár tágítás mellett végeznek el. Szükség esetén a szemfenéki vizsgálatot érfestéssel is ki kell egészíteni, amely pontosítja az elzáródás helyét.
A szemfenék vénás keringési zavarait más néven szemfenéki trombózisnak is nevezzük. Egyes esetekben nem észrevehető, azonban súlyos szövődmények adódhatnak, melyek vakságot okozhatnak.
Jelentkezzen be online szemfenéki érbetegségek kivizsgálására
Téma szakértői
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...