Amit a zöldhályogról tudni érdemes – Klasszik Rádió interjú Prof. Dr. Holló Gáborral

Amit a zöldhályogról tudni érdemes – Klasszik Rádió interjú Prof. Dr. Holló Gáborral

Professzor Dr. Holló Gábor Módosítva: 2025.02.18 15:07

A zöldhályog felismerése és szakszerű, megfelelő kezelése egy hozzáértést igénylő, speciális feladat. A Szemészeti Központ glaukóma specialistája, Professzor Dr. Holló Gábor a Magyar Tudományos Akadémia doktora egy átfogó interjút adott a Klasszik Rádiónak, a szemészet eme különleges területéről

A zöldhályog sokáig észrevétlen maradhat

Mivel valójában nem a szem lát, hanem az agy, a szemünk felől beérkező információ sokáig „felhasználóbarát” maradhat. Glaukóma esetén a viszonylag széli területekről érkező, az idegrost pusztulás miatt töredékes információt a környező területekről érkező információval tölti ki az agy. A késői diagnózis viszont sajnos növeli a később bekövetkező vakság esélyét. A zöldhályog népbetegségnek számít, jelentőségét a súlyossága és az elterjedtsége határozza meg. Európában az elsődleges, nyitott csarnokzugú zöldhályog a legelterjedtebb, ami nagyon tünetszegény, 10-15 év alatt éri el a súlyos látásromlás, vakság stádiumát, ha nem kezelik időben. A magyarok közt gyakori még az elsődleges, zárt csarnokzugú glaukóma, ami az előzővel ellentétben nem neurodegeneratív, hanem mechanikai betegség, amelynek hajlamosító tényezőiről is szó esett az interjúban. A két típus együtt a 40 év feletti népesség kb. 3%-át érinti (ezen túl azonban más típusú glaukómás betegségek is ismertek).

A diagnosztizálás speciális tudást igényel

A nyitott csarnokzugú glaukóma egy belső betegség. Ezt azért fontos megérteni, mert a mindennapi gyakorlatban sokszor tévesen értékelik ezt, technikailag helytelenül diagnosztizálják, az emelkedett szemnyomást tévesen zöldhályogként címkézik. A szemnyomás nagysága ugyanis nem azonos a látóideg idegrostjainak a pusztulásával. A korrekt diagnosztizálás lépéseit és jelentőségét Holló professzor mutatta be az interjúban, felhívva a figyelmet az aludiagnosztizálás és a téves diagnosztizálás gyakoriságára.

Örökletesség esetén fontos a szem vizsgálata tünetmentesen is

A zöldhályog nem egyetlen betegség, hanem számos betegség összefoglaló neve. Bizonyos típusai örökletesek, ezek formáit, tüneteit is megismerhetjük a beszélgetésből. Holló professzor arra is felhívja a figyelmet, miért van hatalmas jelentősége annak, hogy akik tudnak a családban előforduló betegségről, rendszeresen ellenőriztessék a látásukat, vizsgáltassák meg a szemüket ilyen szempontból – így ugyanis megelőzhető a látásromlás, illetve az első glaukómás roham.

A glaukóma hosszútávú kezelést igényel

A zöldhályog nem gyógyítható, de jól kezelhető betegség. A világ többi részéhez hasonlóan, hazánkban is akkor működik megfelelően a glaukóma kezelés, ellátás, operálás, ha azt specialista végzi, erre általános szemorvos nem feltétlenül képes. Azonban viszonylag kevés a kapacitás ezen a területen, de érdemes és fontos keresni a lehetőséget, ugyanis ez a folyamat állandó felülvizsgálatot és az eredménynek alapján a kezelés módosítását igényli. Az évi egy látótérvizsgálat közel sem elég a romlás ütemének, vagy a stagnálásnak a felméréséhez.

Mit jelent a másodlagos zöldhályog?

A glaukómák jelentős csoportját képezik a másodlagos betegségek, amelyeknél valamilyen más szemészeti vagy nem szemészeti betegség következtében emelkedik meg a szem nyomása – emiatt indul be az idegsejt pusztuláshoz vezető folyamat. A legjellegzetesebb ilyen betegségek, állapotok az elhanyagolt cukorbetegség, a szemfenéki érelzáródás utáni érújdonképződés, a nagy dózisú szteroidkezelés utáni mellékhatás, a szemgolyó tompa sérülése.

A szűrés mindenkinek fontos, de nem mindegy, hogyan

40 év alatt ötévente, fölötti háromévente ajánlatos korrekt, minőségi szemorvosi vizsgálaton részt venni, tünetmentesen is. Tünetek esetén pedig minél előbb fontos zöldhályog specialistához fordulni.

Aki azt is szeretné tudni, ajánlott-e a fejen állni vagy a magas hangú fúvós hangszereken játszani zöldhályog esetén, illetve hogyan befolyásolja a betegséget az alvási apnoé, az alábbi linken meghallgathatja a teljes interjút:

Amit a zöldhályogról tudni érdemes – Klasszik Rádió interjú Prof. Dr. Holló Gáborral - Szemészeti Központ

Téma szakértője

  • Professzor Dr. Holló Gábor

    • szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista
  • Specialitások:
    • glaucoma (zöldhályog) speciális diagnosztika és hosszú távú gondozás
    • szemészeti betegségek vizsgálata, kezelése, gondozása
    • magas vérnyomás okozta szemproblémák
    • diabéteszes és hipertenzív retinopátia

     

    Rendelés típusa: 

    • Személyes, rendelői vizit

Orvos válaszol

Üdvözlöm!
Babatervezés előtt szeretnék többet megtudni mennyire befolyásolhatja a szembetegségemet.
7 éves korom óta más szembetegség és többszöri műtét után másodlagos zárt zugú zöldhalyogom van. Mára már erős szempcseppel lehet szinten tartani, anélkül 35 körüli szemnyomásom is volt.
Azt már régebben is említette az orvosom hogy a jelenlegi cseppet nem használhatom már a terhesség előtt sem és hogy a császármetszés is indokolt lesz ha eljön az idő, azonban érdekelne hogy a veszélyeztetett terhesség ebben az esetben fennállhat?
Előre is köszönöm válaszát.

Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
Tisztelt Asszonyom!

Az Ön által említett probléma valós. A szemnyomás gyógyszeresen történő csökkentése és a terhesség nem abszolút összeférhetetlen, ám azt, hogy milyen hatóanyagot és milyen technikával kell cseppenteni úgy, hogy az a széles körű nemzetközi klinikai tapasztalat alapján ne jelentsen érdemi kockázatot a terhességre, egyedileg kell meghatározni, mivel minden ilyen eset más. Általánosságban a kockázat/haszon elve alapján kell eljárni. Az új kezelést (ha az szükséges) mindenképpen a terhesség bekövetkezése előtt kell beállítani. Célszerű mérlegelni az alap szembetegséget is abból a szempontból, hogy az öröklődő eltérés-e. Mivel az ilyen állapotok megoldása általában meghaladja az általános szemorvosi lehetőségeket, célszerű glaukóma specialistával konzultálni a kezelés módosítása előtt. Erre valamint az optimális cseppentési technika betanítására, amennyiben Ön ezt kívánja, egy részletes glaucoma vizsgálati vizit keretében a Szemészeti Központban lehetőség van.


Üdvözlettel,


Prof. Dr. Holló Gábor

Hírek

Szakmai Nap: Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára

Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára” címmel rendezi meg áprilisi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a ...

World Glaucoma Week 2025 március – Petőfi Rádió interjú prof. dr. Holló Gáborral

A zöldhályog, vagyis a glaukóma egy kezelhető betegség, aminek kiemelkedően fontos a korai felismerése, mivel a már kialakult károsodás nem fordítható vissza, azaz nem gyógyítható meg. Azonban, ha a glaukómát időben felismerik, akár meg is előzhető az általa okozott látásromlás ...

Amit a zöldhályogról tudni érdemes – Klasszik Rádió interjú Prof. Dr. Holló Gáborral

A zöldhályog egy nagyon különleges területe a szemorvoslásnak, amelynek felismerése és kezelése nagy hozzáértést igénylő, speciális feladat. Professzor Dr. Holló Gábor , a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Szemészeti Központ glaukóma specialistája a Klasszik Rádiónak adott ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK