A makula-degeneráció egy orvosi kifejezés, jelentése szemfenéki meszesedés, sárgafolt-sorvadás. Napjainkban az időskori látásromlás egyik vezető oka, illetve a vakság leggyakoribb oka. A betegség leginkább az 50 éveseknél idősebbeket érinti.
A köznyelvi elnevezés valójában helytelen, mivel a makula-degenerációt nem a szemfenéki erek meszesedése okozza.
A makula – vagyis sárgafolt a szem ideghártyájának egy kicsi, de nagyon fontos területe, az éleslátás helye. Ez az ideghártya-terület felelős az éleslátásért és ez a terület biztosítja az olvasási képességünket is. A makula a szemfenék egyik legérzékenyebb területe, ha ártalom éri, akkor a központi látás károsodik.
A degeneráció jelentése ennél a betegségnél az ideghártya sejtjeinek a pusztulása az éleslátás helyén.
A makula-degeneráció kimondottan az időskorú embereket érinti, gyógyítása csak részben lehetséges.
A betegség kezdetben nem okoz panaszt, gyakran szemüveg rendelésekor fedezi fel a szemész szakorvos.
Két alapvető formában jelentkezik az időskori makula-degeneráció
Éleslátás elvesztése – a folyamat hátterében a sejtek elhalása, illetve egyes részeinek pusztulása áll. Lassú, folyamatos látásromlás következik be, fő jellemzője, hogy romlik a központi látás és az olvasóképesség.
Az ideghártya síkja alatti érhártyából kóros érnövekedés indul meg az éleslátás helyén. Áttöri a két réteg közti finom hártyát, az erek betörnek a retinába (ideghártya). Eleinte csak elfedik ezt a területet, később az erekből vérzés, folyadék kiáramlás indul meg, majd a terület elhegesedik, ez okozhatja a központi látás teljes elvesztését.
A betegség kezdetén a panaszok hasonlóak mindkét formánál.
A makula-degeneráció valódi okai egyik formánál sem ismertek, azonban megfigyelhető a betegeknél:
A diagnózis felállítása a makula-degenerációra a jellegzetes panaszok és tünetek, valamint a szemfenéki kép alapján nem nehéz. A korszerű betegség meghatározáshoz különböző képalkotó eljárások, eszközök állnak rendelkezésre.
Egyelőre nem pontosan ismertek azok a tényezők, amelyek a sejtpusztulást, valamint a kóros erek növekedését elindítják, ezért nincs egyetlen, jól bevált módszer, amivel a betegség végleg gyógyítható. Létezik azonban több gyógyító eljárás.
Kockázati tényezők kikapcsolása
A szellemileg friss idős embereknél kiemelt szerepet játszik az olvasás a mindennapi életben és a szórakozásban, ezért az időskori macula-degeneráció gyógyítása nagymértékben javíthatja az életminőségüket illetve az önállóságukat.
Jelentkezzen be makula degeneráció kivizsgálására
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelen beszélgetésünk a Prof. Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával folytatott kétrészes beszélgetés második része. Az első beszélgetésben a tisztán genetikai eredetű betegségekről szóltunk. A mostani alkalommal a genetikai öröklöttség talaján szerzett hatásokra kialakuló betegségekről váltunk szót. Miként azt a korábbi beszélgetésben összefoglaltuk, a betegséghez vezető genetikai örökség megjelenhet mind a sejtmagi DNS, mind a mitokondrium örökítő anyagának eltéréseként. Ezek az eltérések az esetek egy részében mindenképpen megjelennek, és domináns vagy recesszív módon, esetleg nemhez kötötten öröklődnek. Az esetek más részében viszont csupán a lehetőségét teremtik meg annak, hogy a környezet ártalmai ténylegesen kialakuló (manifesztálódó) szemészeti betegségeket eredményezzenek. Fontos ez utóbbi csoportot elkülöníteni a tisztán szerzett, azaz semmilyen genetikai háttérrel nem bíró szembetegségek látszólagos öröklődésétől. Ez utóbbi csoportba tartoznak azok, akik hasonló társadalmi helyzetben, hasonló életkörülmények között esetleg azonos, nemzedékeken át öröklődő munkát végezve betegednek meg a hasonló környezeti tényezők miatt. Ők nem örökletes alapú betegségben szenvednek. Példaként el lehet mondani a mérgező anyagokkal való munkát, amely egy családi vállalkozásban korábban számos generációt érinthetett (nehézfémek) vagy a kohászok nemzedékeinek hőterhelés okozta korai szürkehályog-kialakulását. A jelen beszélgetés a nem örökletes alapú szerzett megbetegedésekkel nem foglalkozik.Kapcsolódó cikkünk
Genetikai alapon kialakuló szerzett szembetegségek
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...