A látótér csökkenésének, egyes részei kiesésének oka a látópálya károsodása. A beteg látóterének egy részében egyik szemével sem lát. Előfordulhat, hogy a beteg nem veszi észre, hogy látótere beszűkült.
A látótér vizsgálata egy Periméter nevű műszerrel történik. A látótérvizsgálat során a páciens feladata, hogy jelezze gombnyomással a műszer belsejében érzékelt fénypontokat.
A látótérkieséseknek meglehetősen sok oka lehet, ezért is célszerű a tünetek jelentkezése után minél hamarabb szemorvoshoz fordulni kivizsgálás céljából.
JELENTKEZZEN BE LÁTÓTÉR VIZSGÁLATRA |
A látótér az a része a bennünket körülvevő térnek, amelyet egy pontra fixálva egyszerre belátunk. E körül is nagyon sok mindent észlelünk, anélkül, hogy a szemünket más irányba mozdítanánk. Megkülönböztetünk perifériás és centrális látóteret.
Lehetővé teszi az éles látást, az arcfelismerést és a színárnyalatok megkülönböztetését.
Általa érzékeljük a mozgást, kis részben a színeket. A finom részletek megkülönböztetésére nem alkalmas.
A látótérkiesés a beteg látóterének csökkenésével járó állapot. A látótérkiesés oka a látópálya károsodása, egyaránt előfordulhat a periférián és a látás központjához közel. Centrális látótérkiesés következtében előfordulhat, hogy a beteg ebből nem észlel semmit, mivel az egyik szem látótérkesését a másik szem kompenzálja. Nagyobb látótérkiesés hátterében általában a látóideg különböző betegségei állhatnak.
A látótérkiesések jelentkezhetnek nagyon lassan, de hirtelen is bekövetkezhetnek. Lehetnek állandósultak vagy átmenetiek.
1. szemészeti
2. neurológiai
3. ér eredetű (vascularis) anyagcsere problémák
4. belgyógyászati problémák
5. toxikus ártalmak
6. genetikai
JELENTKEZZEN BE LÁTÓTÉR VIZSGÁLATRA |
Társulhat endokrin zavarokkal, oka általában daganat okozott kompresszió a chiasma területén, az idegrostok kereszteződésének magasságában. Gyakran kíséri fejfájás, kettőslátás. Chiasma-syndromán értjük az alábbi tüneteket:
A tractus opticus és a corpus geniculatum laterale betegségei
Jellemzője a hirtelen fellépő, vagy gyorsan kialakuló homonym hemianopia – például a jobb oldali traktus betegségekor mindkét szem bal oldali látótere esik ki. Gyakran kíséri homolateralis n. oculomotorius károsodás vagy centrális facialis paresis.
Kontralaterális homonym hemianopiák alakulnak ki. A papilla elváltozása nem jellemző, atrófia nem fordul elő. Leggyakoribb oka vaszkuláris inzultus, az a. cerebri media vagay postrior elzáródása, ritkábban direkt vérzés az agyállományban.
Átmeneti homonym látótérkiesés lépe fel, kísérheti hirtelen, átmeneti látásromlás, szemkáprázás. Oka az ellenoldali a. crebri media keringési zavara.
Tipikus homonym intermittáló hemianopiát okoz. A beteg gyakran fényes, hullámos szikravonalakat lát mindkét látóterének identikus pontján, amely a centrumban kezdődik és a periféria felé tart. A vibráló vonalak között szürke szín jelenik meg, pozitív scotomát és meg a beteg. Ez a tünet gyakran megelőzi a fejfájást, a migrain bevezető tünete lehet (aura).
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Online bejelentkezés
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...