A látásélesség mérési egysége a látószög, ami alatt a tárgyról a szem optikai középvonalába húzódó sugarak által bezárt szöget értjük. A látásélesség az éles látás számszerűsített értéke. Az emberi szem felbontóképessége átlagos körülmények között 1 szögperc (1’), jó megvilágítás mellett maximum 0,5 szögperc lehet.
Az ép szem feloldóképessége, vagyis az a szög, amely mellett a tárgyról jövő sugarak két szomszédos csapra vagy pálcikára esnek, kb. 50’’. A látásélesség meghatározására Magyarországon a Kettesy-féle decimális olvasó tábla az elterjedt. Segítségével a látásélesség 5 méterről meghatározható, azonban a körülmények országonként változóak lehetnek, van, ahol 6 méterről használják az olvasótáblát, vagy például a Tengerentúlon 20 lábról végzik a vizsgálatokat.
Az éleslátás objektíven meghatározható, számszerűsíthető – számos olyan vizsgálat létezik, amely segítségével a szemészek képesek pontosan meghatározni, hogy egy adott páciens mennyire lát élesen, és amennyiben problémái vannak a látásélességgel, az milyen lencsével vagy beavatkozással korrigálható.
A látásélesség vizsgálatát általában a legegyszerűbben különféle látástáblák, olvasótáblák segítségével végzik. A vizsgálótáblán betűk, számok vagy jelek vannak, fentről lefelé csökkenő méretben, mint Snellen-villa, Landolt-gyűrű, Ammon-jel, vagy rajzfigurák. A jel egésze adott távolságból 5 m, míg a részletei 1 m alatt láthatóak. A pontos felismeréshez a részletek látása is szükséges. A számok és a betűk általában nehezen szerkeszthetőek meg pontosan megegyező látószöggel, ezért többféle speciális jelet fejlesztettek ki, amelyekkel ez lehetséges. Ilyen például az úgynevezett Ammon-jel.
A két szemen meghatározott látásélességet együttesen kell értékelni. Értéke 0,1 és 1,0 között változik. Általában hányados formájában fejezik ki a látásélességet. 5/5 azaz 1,0-nak vagy 6/6 vagy 20/20-ad felel meg, 0,5-nek 3/6 vagy 10/20-ad felel meg. Minden ábra úgy van megszerkesztve, hogy meghatározott távolságból nézve az egész ábra 5 szögperc, elemi részlete 1 szögperc alatt látsszon.
Ha a legelső jelet sem ismeri fel a páciens, akkor az új részek olvasása a feladat 5 méternél közelebbről.
A látásélesség ilyen egyszerű vizsgálatok segítségével nagyon pontosan meghatározható, ugyanakkor esetenként szükség lehet alaposabb vizsgálatokra is, ha a szemész szakorvos arra gyanakszik, hogy a csökkent látásélességet valamilyen komolyabb probléma, betegség okozza.
Ezért is nagyon fontos, hogy rendszeresen részt vegyünk vizsgálatokon, mivel ezek a problémák sokszor évekig, évtizedekig tünetmentesek maradhatnak.
A réslámpás vizsgálat a rutin szemvizsgálat része, egy igen egyszerű eszköz, mely egy mikroszkópból, illetve a megfelelő fényforrásokból áll, amelyeket lencséken és egy állítható résen keresztül a szembe irányítanak.
A fénynek köszönhetően, mely a vizsgálandó területre van irányítva, a szemész megvizsgálja a szem mélyebb rétegeit is. Ennek segítségével számos betegségre, rendellenességre deríthet fényt. Az orvos a binokuláris mikroszkópon keresztül vizsgálja a szemet – ez azt jelenti, hogy két szemmel egyszerre megtekinthető mikroszkópon keresztül, mely egy asztalhoz van erősítve. A páciens fejét rögzíteni kell, hogy a szemész szakorvos megfelelően láthassa a legapróbb részleteket is. A lencséken keresztül fókuszált fénysugarat a szemész szabadon irányíthatja, a sugár szélessége irányítható: növelhető vagy éppen szűkíthető.
A szakorvos a vizsgálat során kérheti a pácienst, hogy különböző irányokba nézzen, szemét nyissa nagyra ezzel is láthatóvá téve szemének vizsgálandó területeit .
A réslámpás vizsgálat nem jár kellemetlenséggel. A vizsgálat időtartama mindössze néhány percet vesz igénybe. A réslámpás vizsgálat nagyon hasznos lehet a diagnosztikában, segítségével fény deríthető arra, ha a szemben szürkehályog vagy egyéb típusú elváltozás észlelhető.
Jelentkezzen be online látásélesség vizsgálatra
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...