A CFF vizsgálat kifejezés a kritikus fúziós frekvencia rövidítése, egy szemészeten végzett vizsgálat. A látóideg esetleges károsodásának felismerésére szolgál, és annak állapotáról nyújt információt. Fontos lehet neurológiai betegségek esetén, mint a sclerosis multiplex vagy glaukóma okozta látóideg károsodás.
A látórendszer idői felbontása korlátozott, ezért amikor egyre gyorsabban villogó fényjeleket kap, egy határértéknél a fényvillanások már nem különülnek el egymástól, hanem összeolvadnak. Ilyen esetben a vibráló fényt egy folyamatosan világító fényként láthatjuk.
A kritikus fúziós frekvencia esetében a kritikus szó jelentése a „lényeges változással járó”, a fúzió szó jelentése az „összeolvadás”, a frekvencia szó pedig a másodpercenkénti rezgésszámot takarja. A vizsgálat eredménye egy frekvenciaérték (másodpercenként 40 fényvillanás – kb. 40 Hz) Kevesebb lehet ez az érték, amennyiben a látóideg vezetése károsodott (kb. 20 Hz), illetve a CFF értéke idősebb korban is csökken, de ez nem jelentős mértékben (35-38 Hz-ig).
A vizsgálat nem jár semmilyen kellemetlenséggel és mindössze néhány percig tart. A vizsgálat a CFF készülékkel könnyen és gyorsan elvégezhető. A páciensnek egy vibráló fénypontot kell néznie. A vibrálás egyre gyorsabbá válik, a páciensnek akkor kell jeleznie, amikor úgy látja, hogy megszűnik a vibrálás és a fény folyamatosan világít – ezt követően épp az ellenkező esetben kell jeleznie, amikor a lámpa újra villogni kezd.
A CFF gyors, szűrésre is alkalmas diagnosztikai eszköz. A látópálya betegségeinek megállapítása mellett a terápia hatékonyságának és a betegség progressziójának vagy regressziójának megítélésekor is hasznos lehet.
Jelentkezzen be online CFF vizsgálatra
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...