World Glaucoma Week 2025 március – Petőfi Rádió interjú prof. dr. Holló Gáborral

World Glaucoma Week 2025 március – Petőfi Rádió interjú prof. dr. Holló Gáborral

Professzor Dr. Holló Gábor Módosítva: 2025.03.12 10:39

A zöldhályog, vagyis a glaukóma egy kezelhető betegség, aminek kiemelkedően fontos a korai felismerése, mivel a már kialakult károsodás nem fordítható vissza, azaz nem gyógyítható meg. Azonban, ha a glaukómát időben felismerik, akár meg is előzhető az általa okozott látásromlás fokozódása, vagy a glaukóma eredetű vakság. Prof. Dr. Holló Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Szemészeti Központ vezetője, glaukóma specialista minden részletre kitért a Petőfi Rádió Élet. Stílus c. műsorában, a World Glaucoma Week apropóján.

A zöldhályog gyakori betegség

A glaukóma nevű betegségcsoport észlelésére buzdítanak, a tudatosságra, a rendszeres ellenőrzésre hívják fel a figyelmet a szakmai szervezetek minden év márciusában. A glaukóma „csapdája”, hogy sokáig észrevehetetlen, miközben folyamatosan romló állapot. Amikor már észrevehető, akkor a látásnak csupán töredéke van meg. A mi népességünkben a 40 évesnél idősebbek 3%-ban van jelen, a 80 éven felülieknél már 10%-ban, tehát a korai diagnosztizálásnak óriási jelentősége van a látás megtartására, az életminőség egészségére vonatkozóan.

Valóban hályog a glaukóma?

Teljesen másról van szó, a zöldhályog kifejezés félrevezető. Az ősi eredetű megnevezéssel szemben a glaukóma a látóidegben futó idegrostok és a hozzá tartozó idegsejtek és más idegrostok, sejtek egészen a látó agykéregig jutó pusztulása. Az életkorral ezekben az idegsejtekben, rostokban normál esetben is folyamatos veszteség megy végbe, ami nem kóros. A glaukómában viszont a veszteség üteme olyan mértékben felgyorsul, hogy végső soron vaksághoz vezet.

Gyógyítható-e a glaukóma?

A válasz egyértelmű: nem. A cél, hogy a felfedezéskor meglévő látásfunkciókat a beteg egész életére megtartsuk. Mivel önmagától csak későn veszi észre ezt a betegséget az érintett, ezért aktív erőfeszítéseket érdemes tenni azért, hogy minél előbb diagnosztizáljuk ezt a betegségcsoportot - még szemészeti panaszmentesség esetén is. Az a kezelés azonban, ami nem elég hatékony, nem sokkal jobb, mintha semmilyen kezelést nem kapna a beteg.
Legelőször azt célszerű tisztázni, miért alakul ki ez a gyors ütemű idegrostsérülés, amihez másodlagosan társul az idegsejt és a látópálya sejtjeinek pusztulása. Ez alapvetően egy belső betegség, legalábbis a leggyakoribb tünetmentes formáiban. Bár vannak olyan esetek, amelyekben a szélsőségesen magas szemnyomás az alapvető probléma, az esetek nagy részében azonban nem döntő jelentőségű a szemnyomás hatása.
A sokkal gyakoribb forma egy belső betegség, melyet a szemnyomás részleges emelkedése kísér és egyben súlyosbít. Ezekben az esetekben is igaz, hogy a kezelés fő iránya a szemnyomás csökkentése, de tudni kell, hogy a szemnyomás növekedése nem az igazi betegség. A kezelési célt pontosan kell megfogalmazni, erre objektív, adatalapú nemzetközi irányelvek vannak. Ez valóban lehet a megcélzottan alacsony szemnyomás, amihez a megfelelő eszközök közül kell választani. Ezek közt ma a világban első a nyitott csarnokzugú glaukómásoknál a szelektív lézer trabekuloplasztika, ami sok páciensnek megoldja a problémáját. A másik csoport – amivel erősítik egymás hatását – a szemnyomást csökkentő hatóanyagú szemcseppek hatalmas tárháza. (Ám annak, aki szemcseppet használ, tudnia kell azt helyesen használni.) Végső soron pedig szóba jöhetnek klasszikus műtéti eljárások is.

Örökölhető-e a glaukóma?

A glaukómákat elsődleges és másodlagos formákra lehet osztani, az utóbbiak nem öröklődnek. A leggyakoribb formák, vagyis a nyitott csarnokzugú glaukómák azonban örökletesek. Akinek sok kockázati génje van, annak előbb induló, gyorsan romló betegsége alakulhat ki. A betegség lefolyása azonban jóval erősebben befolyásolt a környezeti tényezők által. A napfény eredetű oxidatív stressz például az egyik erős befolyásoló környezeti tényező. Akinek a családjában tehát előfordult a látás megromlását okozó valódi glaukóma, annak nagyon fontos a 35-40 éves kortól 2-3 évente, hozzáértő szemészorvos által végzett vizsgálat. A kockázati személyeknek nem lehet megspórolni a vizsgálatot! Azoknak pedig, akiknek nem volt a családjában ilyen betegség, az átlagos populációra érvényes kockázattal kell számolniuk, ami 3% körüli, és az életkorral nő. Aki rövidlátó, aki alacsony vérnyomású, vagy magas vérnyomás ellen este szedendő vérnyomáscsökkentőt kap, szintén nagyobb kockázattal számolhat.
Összeségében elmondható, hogy jó glaukóma kezelés esetén meglepően jó állapot érhető el, nem kell a jelentős látásromlás, a vakság kockázatával számolni.

Aki szeretné tudni, hogyan kell helyesen alkalmazni a szemcseppet, vagy miért növeli az alacsony vérnyomás a glaukóma kockázatát, az hallgassa meg a beszélgetést!

World Glaucoma Week 2025 március – Petőfi Rádió interjú prof. dr. Holló Gáborral - Szemészeti Központ

 

 

 

Téma szakértője

  • Professzor Dr. Holló Gábor

    • szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista
  • Specialitások:
    • glaucoma (zöldhályog) speciális diagnosztika és hosszú távú gondozás
    • szemészeti betegségek vizsgálata, kezelése, gondozása
    • magas vérnyomás okozta szemproblémák
    • diabéteszes és hipertenzív retinopátia

     

    Rendelés típusa: 

    • Személyes, rendelői vizit

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!
Mintegy 2honapja glaucomat (nyílt) diagnosztizaltak nálam.
Magas volt a szemnyomasom,28 26 hgmm.
Visitalant írták fel számomra de problémáim vannak.
Egy hétig nem érzek magas szemnyomast,de azt követően 3-4 napig igen.A szem vörös lesz és nem tudok jól aludni.
Lehetseges hogy szemcseppet kell valtanom? Minden este 1-et cseppentek.

Köszönettel venném válaszát.

Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megkeresését.

Leírt panaszai alapján mindenképpen érdemi újravizsgálás, és annak alapján más kezelés beállítása jön szóba.

Ha kívánja, előjegyzés alapján szívesen megvizsgálom. Recepciós asszisztensnőim örömmel állnak rendelkezésére egyeztetéshez és tájékoztatáshoz.

Üdvözlettel,

Prof. Dr. Holló Gábor
Szemészeti Központ
Prima Medica Egészségközpontok

Hírek

Szakmai Nap: Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára

Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára” címmel rendezi meg áprilisi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a ...

World Glaucoma Week 2025 március – Petőfi Rádió interjú prof. dr. Holló Gáborral

A zöldhályog, vagyis a glaukóma egy kezelhető betegség, aminek kiemelkedően fontos a korai felismerése, mivel a már kialakult károsodás nem fordítható vissza, azaz nem gyógyítható meg. Azonban, ha a glaukómát időben felismerik, akár meg is előzhető az általa okozott látásromlás ...

Amit a zöldhályogról tudni érdemes – Klasszik Rádió interjú Prof. Dr. Holló Gáborral

A zöldhályog egy nagyon különleges területe a szemorvoslásnak, amelynek felismerése és kezelése nagy hozzáértést igénylő, speciális feladat. Professzor Dr. Holló Gábor , a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Szemészeti Központ glaukóma specialistája a Klasszik Rádiónak adott ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK