Vörös szem - mikor kell szemészhez fordulni?

Vörös szem - mikor kell szemészhez fordulni?

Dr. Csobay Ildikó Módosítva: 2021.02.24 12:46

A kivörösödött szem nem mindig jelent komoly problémát, hiszen akár a füsttől, a száraz levegőtől is kivörösödhet a kötőhártya. Ugyanakkor dr. Csobay Ildikó, a Szemészeti Központ szemésze szerint bizonyos esetekben fontos lehet a vizsgálat és szükség esetén a kezelés. 

Kötőhártya-gyulladástól az allergiáig

A vörös szem jelenség akkor alakul ki, amikor a szemben lévő erek kitágulnak, így a szem fehérje „véreressé” válik. Ez az esetek többségében nem zavarja a látást, de kívülről nézve mindenképpen zavaró látvány. Leggyakrabban az alábbi okok állnak a szem kivörösödése mögött:

  • Fertőzések, gyulladások

A vörös, gyulladt szem nem csak kötőhártya gyulladás tünete lehet.A kivörösödött szem kapcsán sokan kötőhártya-gyulladásra gondolnak, hiszen ez meglehetősen gyakori betegség. A gyulladás a szem felületén – a kötőhártyán – jelentkezik, okozhatja baktérium és vírus is. Az is előfordul, hogy egyéb fertőzések (pl. influenza vagy megfázás) velejárójaként gyullad be a kötőhártya. Antibiotikumos vagy vírus elleni kezelést csak szakember rendelhet el. A kötőhártyán kívül a gyulladás érintheti a szaruhártyát, az ínhártyát, a szivárványhártyát, valamint súlyos esetben a szem belső képleteit is.

  • Allergiás reakció

Szezonális vagy kontaktallergia is okozhat szemvörösséget. Kezelésére rendelkezésre áll számos szemcsepp, a hatékony választásban a szemész orvos segíthet. Ha tudjuk, hogy allergia okozza a panaszt, ajánlatos a gyakori ágyneműcsere, a lefekvés előtti mosakodás és a gyakori műkönny használata is.  

  • Szemszárazság

A füst, a monitorhasználat, a kontaktlencse viselés és egyéb általános okok miatt kialakult száraz szem betegség is szemvörösséggel járhat, ennek megelőzésére és kezelésére alkalmasak a gondosan megválasztott műkönny-készítmények.

  • Kémiai, fizikai irritáció

Ha valamilyen anyag vagy tárgy (például fémszilánk) kerül a szembe, az nagyon gyorsan kivörösödik. Ilyenkor azonnal hideg vízzel kell kimosni, majd súlyosabb esetben orvoshoz kell fordulni.

Komoly szembetegségek is okozhatnak vörösséget, gyulladást

A szemészeti vizsgálat szükséges a glaukóma, más komoly szembetegségek kizárására.- A szemészeti vizsgálat során kiderülhet, hogy nem a kötőhártya van begyulladva, hanem például a szemhéjszél. Ilyenkor az érintett terület viszkethet, éghet, a szemhéjon hámlás is jelentkezhet. Ugyancsak előfordulhat, hogy ínhártya-gyulladás okozza a szem kivörösödését, ennek hátterében gyakran ízületi és egyéb betegség szerepel. A kezelés lényege ilyen esetekben a kiváltó ok megszüntetése. Bár ezek általános kórképekhez társulnak, orvosi kezeléssel gyorsabban elmúlnak a tünetek és kivédhetők az esetleges szövődmények – hangsúlyozza dr. Csobay Ildikó, a Szemészeti Központ szemésze. - Tisztában kell lenni azzal is, hogy komoly szembetegségek is okozhatnak szemvörösséget. Azért is fontos a szemészeti vizsgálat, hogy kizárható legyen a szaruhártya-fekély, a glaukóma vagy az uveitis, amely a szivárványhártya, a sugártest és az érhártya gyulladásos betegsége. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha a szemvörösség mellé fájdalom, fényérzékenység társul, illetve olyan általános tünetek jelentkeznek, mint fejfájás, hányinger, hányás, gyengeség.

Forrás: Szemészeti Központ (www.szemeszetikozpont.hu)

 

Téma szakértői

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!

Sajnálatos módon két napja folyamatos gyulladásban van a szemem. Nagyon vörös és folyamatosan könnyezik.
Kérem amennyiben tud, segítsen ennek elmulasztásában.

Köszönettel,
Adrienn

Tisztelt Adrienn!
Több oka lehet ezen tüneteknek, amennyiben nem túlzott fáradtságból adódik vagy a túlzott mennyiségű "kék fénynek", amelyet a telefonok, számítógépek, laptopok kijelzői adnak, abban az esetben javasolt egy személyes egyeztetés szakorvossal.
Javaslatom, hogy pihentesse egy napig, amennyiben nem észlel változást kérem keressen fel feltétlenül egy szakorvost.
Üdvözlettel:
Csobay Ildikó

Hírek

A sokarcú zöldhályog: különböző etnikumok – különböző típusú glaukómák

A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...

A ködös látás

Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...

Szemcseppek okozta kötőhártya vérbőség

Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK