Újdonságok a látótér vizsgálatában

Újdonságok a látótér vizsgálatában

Professzor Dr. Holló Gábor Módosítva: 2024.08.20 16:17

Professzor Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ vezetője, glaukóma specialistája számos alkalommal adott interjút nekünk a szemészeti funkcionális vizsgálatokról, melyek közé a látótér vizsgálata is tartozik. A látótér alapesetben az egy szemmel belátott terület síkbeli megjelenése, mely számos, a látóideget érintő betegségben (látóideg-gyulladásban, szklerózis multiplexben, zöldhályogban) alapvető fontosságú vizsgálat. A látás centrális részének, azaz az éleslátás helyének vizsgálatán túlmenően a mindennapi életben oly fontos látóteret csak ez a módszer képes mennyiségileg és minőségileg jellemezni. A látótér vizsgálata nem egyszerű, számos különböző célnak kell, hogy megfeleljen. A különféle vizsgálati stratégiák, módszerek közül csupán néhány tekinthető korszerű nemzetközi standardnak. Ezek összesen két olyan gyártói rendszerben fordulnak elő, melyek Magyarországon is használatosak. Sajnos azonban az olcsóságra törekvő rendelőintézeti beszerzések során számos kevésbé standardizált, hosszú távon nem vizsgált rendszert is használnak. A rendszerek közötti átjárás elég korlátozott. Így, ha valakinek hol ilyen, hol olyan eszközzel történik a látótér vizsgálata, nem lehet tisztában azzal, hogy állapota stabil-e vagy sem. A látótérvizsgálatban az utóbbi években néhány jelentős, a gyakorlatban még nem alkalmazott fejlesztési irány került előtérbe. A következőkben ezekről váltunk néhány szót.

Online Bejelentkezés

Professzor Dr. Holló Gábor

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Google szemüveg és látótér vizsgálat

A látótér vizsgálata kezdetben nagyon időigényes, szemenként akár 20 percet is igénylő vizsgálat volt. Ezen az időszakon már régen túl vagyunk. A megfelelő minőségű gyártók korszerű eszközei, megfelelő szoftveres és matematikai segítség révén nagyon jó minőségben, reprodukálhatóan, hosszú távú elemzésre alkalmas módon, 2-4 perc alatt biztosítják a vizsgálatot. Változatlanul korlátot jelent azonban az, hogy a betegnek el kell jönnie az orvoshoz, ott megfelelő technikai személyzettel (mely Magyarországon általában nem áll rendelkezésre) és magas minőségben kell elvégezni a vizsgálatot. Erre pedig időpontot kell számára biztosítani. Ha az adott időpontban a beteg éppen nincsen jó lelki vagy testi állapotban (problémái vannak ügyei intézésében, vérnyomása éppen ingadozik, időjárási front van, izgul), akkor az adott látótérvizsgálat eredménye megbízhatatlan vagy nem a valóságra jellemző lesz, és ezért a hosszú távú elemzésből ki kell (kellene) hagyni. Így tehát változatlanul kapacitáslimit áll fenn, melynek csökkentése fontos cél lenne a korszerű, tömeges ellátásban. Ennek elérése érdekében a mai modern virtuális szemüveg technikára hagyatkozva számos szoftverfejlesztés történik azért, hogy a beteg a betanítást követően bizonyos fajta látótérvizsgálatokat otthonában is elvégezhessen egy virtuális szemüveg jellegű eszközzel vagy tablet (hordozható számítógép) monitor segítségével. Ideális esetben ez megnövelheti a vizsgálatok számát, ami az értékelést nagyon jelentősen javíthatja. További előnye, hogy átugorhatja a nem jellemző pillanatokban készült vizsgálatok félrevezető hatását (a beteg akkor végzi el a vizsgálatot, amikor testi és lelki értelemben jó állapotban van), és talán szűrésre is alkalmazható lehet. A korábban már meglévő standardizált és nemzetközi szempontból egyértelműen vezető gyártók és szoftverek Google szemüveges illetve tabletes alkalmazását jelenleg is számos munkacsoport fejleszti. Az eredmények változatosak, és kétséget kizáróan kijelenthető, hogy a módszerek még nem alkalmasak gyakorlati használatra. Vannak olyan közlemények, amelyek a hasonló vizsgálatokat sikeresnek és olyanok is, melyek a gyakorlat számára alkalmatlannak találják. De remény van arra, hogy a következő évtizedekben a változás kedvező irányban stabilizálódik. Ezek a vizsgálatok elsősorban egyszemes és úgynevezett küszöbperimetriás vizsgálatok, melyekkel a látótér károsodásának területe, jellemzői, mélysége mennyiségileg is standardizált módon jellemezhető.

Tabletes látótér szűrővizsgálatok

A vizsgálatok másik iránya elsősorban a szegényebb, nagy népességű országokban, illetve azon hatalmas országok távoli területein élők irányába történő fejlesztés, ahol szemorvos gyakorlatilag nem áll rendelkezésre. Ilyen esetekben az egyszerű, csak szűrésre alkalmas programok használata lenne célszerű. A korábbi évtizedekben számos ilyen irányú, egyszerűsített látótérvizsgálat jellegű, speciális funkcionális vizsgálatot próbáltak ki. Ezek alkalmazásával, értékelésével mi is részletesen foglalkoztunk nemzetközi publikációink során. Jelenleg a régi, papíralapú szűrőtáblák helyett a könnyen hozzáférhető, számítógépes, tabletes szűrőtesztek próbája folyik a világban. Ezek a tesztek nem mérik meg a látótér károsodás súlyosságát, csupán arra alkalmasak, hogy a látótér károsodás meglétét viszonylag elfogadható érzékenységgel és pontossággal meghatározzák (a beteg személyek észlelése). Nagyon fontos az érzékenység és a pontosság (ezek pontosan definiált matematikai fogalmak) megfelelő értéke. Ha ugyanis sok téves pozitív eredmény keletkezik (azaz tévesen betegnek minősít a vizsgálat valójában egészséges személyeket), akkor az egészségügyi rendszert szükségtelen vizsgálatok iránti tömeges igény árasztaná el. Ha viszont nem elég a vizsgálat érzékenysége, a valóban betegek jelentős része felfedezetlen maradhat. A szűrővizsgálatoktól nem várható az, hogy az összes beteget észleljék, csupán az, hogy azokat, akiknek elég nagy és elég típusos a látótér károsodásuk, kimutassák. Éppen ezért hazánkban, ahol sok szemorvos van, a népesség viszonylag kis területen lakik és az elérhetőség nem sürgős esetek tekintetében nem rossz, nem célszerű ezt a módszert széles körben alkalmazni. Máshol azonban a semmihez képest jelentős előrelépést jelenthet. Mindazonáltal ezek a szűrőmódszerek sem standardizáltak jelenleg, így csupán az ígéretes jövőbeli fejlődés egyik irányát mutathatják.

Összefoglalva, mondja Prof. Dr. Holló Gábor a Szemészeti Központ vezetője, glaukóma specialistája – a jelen (és az elkövetkezendő évtizedre előre vetíthető) helyzetet a hagyományos látótérvizsgálatok korrekt és minőségi végzése határozza meg a betegek számára. Nem szabad az elegánsnak tűnő, érdekes, de jelenleg még nem kidolgozott módszerekre hagyatkozni. Nagyon fontos, hogy a beteg mindig időben megjelenjen a vizsgálaton. A látótér vizsgálatnak kellően gyakorinak kell lennie (például a glaukóma felfedezését követő két évben legalább 6 jó minőségű vizsgálatnak kell készülni), és megfelelő minőségben, szoftveresen kell értékelni azokat. Ez utóbbi pont jelenleg a legnagyobb probléma a magyarországi ellátásban, elsősorban a zöldhályog (glaukóma) ellátásában. Ugyanis gyakorlatilag még mindig keresztmetszeti látótérvizsgálatok kinyomtatott papíralapú eredményeit cipelve jelennek meg a betegek a minőségi konzultációs vizsgálatokon, ahelyett, hogy az általuk produkált látóterek szoftveres elemzését elektronikusan végeznék el orvosaik. Van tehát hova fejlődnünk, és ebben a betegek tudatossága is fontos szerepet kell, hogy kapjon.

Téma szakértője

  • Professzor Dr. Holló Gábor

    • szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista
  • Specialitások:
    • glaucoma (zöldhályog) speciális diagnosztika és hosszú távú gondozás
    • szemészeti betegségek vizsgálata, kezelése, gondozása
    • magas vérnyomás okozta szemproblémák
    • diabéteszes és hipertenzív retinopátia

     

    Rendelés típusa: 

    • Személyes, rendelői vizit

Orvos válaszol

Üdvözlöm!
Babatervezés előtt szeretnék többet megtudni mennyire befolyásolhatja a szembetegségemet.
7 éves korom óta más szembetegség és többszöri műtét után másodlagos zárt zugú zöldhalyogom van. Mára már erős szempcseppel lehet szinten tartani, anélkül 35 körüli szemnyomásom is volt.
Azt már régebben is említette az orvosom hogy a jelenlegi cseppet nem használhatom már a terhesség előtt sem és hogy a császármetszés is indokolt lesz ha eljön az idő, azonban érdekelne hogy a veszélyeztetett terhesség ebben az esetben fennállhat?
Előre is köszönöm válaszát.

Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
Tisztelt Asszonyom!

Az Ön által említett probléma valós. A szemnyomás gyógyszeresen történő csökkentése és a terhesség nem abszolút összeférhetetlen, ám azt, hogy milyen hatóanyagot és milyen technikával kell cseppenteni úgy, hogy az a széles körű nemzetközi klinikai tapasztalat alapján ne jelentsen érdemi kockázatot a terhességre, egyedileg kell meghatározni, mivel minden ilyen eset más. Általánosságban a kockázat/haszon elve alapján kell eljárni. Az új kezelést (ha az szükséges) mindenképpen a terhesség bekövetkezése előtt kell beállítani. Célszerű mérlegelni az alap szembetegséget is abból a szempontból, hogy az öröklődő eltérés-e. Mivel az ilyen állapotok megoldása általában meghaladja az általános szemorvosi lehetőségeket, célszerű glaukóma specialistával konzultálni a kezelés módosítása előtt. Erre valamint az optimális cseppentési technika betanítására, amennyiben Ön ezt kívánja, egy részletes glaucoma vizsgálati vizit keretében a Szemészeti Központban lehetőség van.


Üdvözlettel,


Prof. Dr. Holló Gábor

Hírek

Szemcseppek okozta kötőhártya vérbőség

Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...

Fontos a gyermekek látásellenőrzése - Petőfi Rádió interjú Professzor Dr. Holló Gáborral

A gyermekek látásának rendszeres ellenőrzése nem csupán az iskolakezdéshez köthető feladat, hanem egész évben kiemelt figyelmet érdemel – hangsúlyozta Professzor Dr. Holló Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, glaucoma specialista a Petőfi Rádiónak adott interjújában. A professzor, aki egyben a ...

Újdonságok a látótér vizsgálatában

Professzor Dr. Holló Gábor , a Szemészeti Központ vezetője, glaukóma specialistája számos alkalommal adott interjút nekünk a szemészeti funkcionális vizsgálatokról, melyek közé a látótér vizsgálata is tartozik. A látótér alapesetben az egy szemmel belátott terület síkbeli ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK