A zöldhályog - glaukóma- veszélyes és igen nagy gyakoriságú szembetegség, mely rendszerint komolyabb figyelmeztető tünetek nélkül károsítja a látást. Sokan a magas szemnyomással azonosítják, pedig létezik normál nyomású zöldhályog is. Az állapotról Prof. Dr. Holló Gábort, a Szemészeti Központ szemész szakorvosát, glaukóma specialistáját kérdeztük.
A glaukóma megnevezés több különböző betegség közös és lényegi kórfolyamatára utal, azaz összefoglaló kategória. Minden zöldhályogban közös, hogy a retina azon idegsejtjei (az úgynevezett retinális ganglionsejtek), melyek hosszú nyúlványukkal (axonjukkal) a látási információt az agyba szállítják, fokozatosan elpusztulnak. A progresszív, azaz egyre fokozódó pusztulás módja a programozott sejthalál (apoptózis). A retinális ganglionsejtek mennyisége egészséges szemben is csökken az életkor előrehaladtával. Egy egészséges 90-100 éves ember szemében e sejtek mintegy fele már hiányzik, de a maradék 50% még teljes mértékben kielégítő látást biztosít. Ennek az az oka, hogy a retinális ganlionsejtek normális mennyisége messze meghaladja a látáshoz szükséges mennyiséget, ezért normális ütemű (életkori) pusztulásuk nem okoz látásromlást. Zöldhályog esetén azonban a pusztulási folyamat nagyon jelentős mértékben felgyorsul. Mivel a már elpusztult retinális ganglionsejtek és sejtnyúlványok nem pótlódnak és vissza sem állíthatók (azaz a veszteség visszafordíthatatlan, irreverzibilis), már kialakult glaukómás látásromlás is végleges.
FOGLALJON IDŐPONTOT ZÖLDHÁLYOG, GLAUKÓMA KIVIZSGÁLÁSÁRA |
Nagyon fontos megérteni, hogy a kórosan emelkedett szemnyomással járó glaukóma típusok mellett van egy, a magyar népességben is gyakori zöldhályog forma, a normális nyomású glaukóma, amiben a szemnyomás nem emelkedik, de a látás akár a vakságig is romolhat a fent leírt kórfolyamat hatására. Tehát a szemnyomás szokásos normális értéke önmagában egyáltalán nem jelenti azt, hogy egy szem mentes a zöldhályogtól.
Bár a glaukóma sok esetben emelkedett szemnyomással jár, a szemnyomás emelkedése zöldhályogban nem törvényszerű. A normális nyomású zöldhályog a normálisnak megfelelő (12-21 Hgmm-es) szemnyomás mellett alakul ki, és romlik, ha nem kap kezelést. Mivel ebben a betegségben rendszerint mindkét szem érintett, a normális nyomású zöldhályog nagy gyakorlati jelentőségű betegség. Normális nyomású glaukómában a látóideget alkotó idegsejt nyúlványok ugyanúgy progresszíven pusztulnak, mint magas nyomású zöldhályog esetén. A normális nyomású glaukómában ugyanis elsősorban a látóideg vérkeringése romlik. A romlást nem egy hirtelen esemény okozza, hanem a látóideg szemen belüli szakaszát (a látóidegfőt vagy papillát) vérrel és oxigénnel ellátó kis erek kóros szabályozása. Normális nyomású glaukómában a vérnyomás gyakran alacsony vagy nagyon alacsony (a kóros szabályozás következtében), és a szemben a keringés szabályozási zavarai dominálnak.
Mivel a nem emelkedett, azaz normális szemnyomás csökkentése kifejezetten előnyös a normális nyomású zöldhályog romlásának megakadályozására, a betegség korai diagnózisa és a kezelés korai megkezdése nagyon fontos. A normális nyomású glaukóma felismerésében tehát nem a szemnyomás mérése, hanem a látóidegfő (papilla), a retinális idegrostréteg és a retinális keringés mérése (Optikai Koherencia Tomográfia [OCT] és OCT angiográfia) valamint a látótér részletes, szakértő elemzése elengedhetetlen. Fontos tudni, hogy a normális nyomású zöldhályog családi halmozódást mutathat, ezért a felmenő(k) vagy a testvér(ek) ilyen betegsége esetén rendszeres szemészeti követés indokolt.
Nagyon fontos a normális nyomású glaukóma elkülönítése más szemészeti állapotoktól és betegségektől. A normál nyomású glaukóma elkülönítése más, a látóidegfőt érintő betegségektől (azaz a betegség differenciál diagnózisa) nagyon fontos, ám nem könnyű tevékenység. Nagy szaktudást és megfelelő célzott kivizsgálást igényel. A megfelelő kezelés megtervezéséhez a normális nyomású zöldhályogot el kell tudni különíteni mind más típusú glaukómáktól, mind a látóideget érintő egyéb betegségektől (agydaganat okozta kompresszió, vénás érelzáródás, artériás keringési zavar, a látóideg korábbi gyulladásai utáni állapot stb.).
A glaukóma nem egyetlen betegség, hanem számos, részben közös mechanizmussal súlyos és vissza nem fordítható látásromlást okozó betegség összefoglaló neve. Léteznek elsődleges (primer) és másodlagos (szekunder) glaukóma formák, illetve nyitott és zárt zugú típusok is. Bármelyik formája is áll fenn, a legtöbb esetben a súlyos látáskárosodás lappangva, szinte észrevétlenül alakul ki. Ha már csak akkor fordulunk szemorvoshoz, amikor glaukóma eredetű látási panaszunkat észleljük, a veszteség már bizonyosan nem korai. Sajnos a legjobb kezelésekkel sem lehet az állapotot visszafordítani - tehát a kialakult látáskárosodás megmarad. A súlyosbodás azonban még ilyen esetben is megakadályozható vagy üteme jelentősen csökkenthető lehet, ha megfelelő terápiát tudunk felépíteni, és a beteg tartós glaukóma gondozásban vesz részt. Mindezek alapján alapvető jelentőségű a zöldhályog időbeni diagnózisa, amit panaszmentes személyek rendszeres és megfelelő szakmai minőségű szűrésével lehet elérni.
Akár normális tartományon belül mozog a szemnyomás, akár nem, a zöldhályogot mindenképp kezelni szükséges a további látásromlás és a látásvesztés elkerülése érdekében! Erre ma már igen hatékony terápiás módszerek vannak (szemcseppek, lézeres kezelés, műtét). Hogy pontosan milyen kezelésre van szükség, az a beteg állapotának függvénye.
Rendelés típusa:
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...