A szemszárazság talán az egyik leggyakoribb ok, ami miatt szemészhez fordulunk, a növekvő esetszámot elsősorban a képernyő előtt töltött idő indokolja. Dr. Csobay Ildikó, a Szemészeti Központ szemésze azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy bizonyos betegségek, például hormonális változások is okozhatnak ilyen tünetet.
A szemszárazság igen gyakori és sokszor nagyon zavaró panasz, amelyet – nem meglepően – erősen befolyásol a rendkívül sok, képernyő előtt töltött idő. Ezen a helyzeten nem segített a koronavírus járvány miatti bezártság, amelyben szintén nőtt a képernyő előtt – akár szórakozásképpen – töltött idő mennyisége. Ugyanakkor a lakásokban a magasabb hőmérséklet, az alacsonyabb páratartalom és a levegőben lévő szennyező anyagok is hozzájárulhatnak a tünetekhez.
A száraz szem betegség (Dry Eye Disease: DED) jellegzetes szemészeti panaszokat - égő érzést, a szem enyhe bepirosodását, idegentest érzést, könnyezést - és jól vizsgálható klinikai tüneteket okoz. Ennek ellenére többször kihívást jelent az okok beazonosítása és a hatékony kezelés megválasztása. Íme, a leggyakoribb okok a szemszárazság mögött:
A szem felszínét borító, állandó könnyfilm feltétlenül szükséges a szem felületének homeosztázisához, a jó látáshoz és a szem kényelméhez. Ugyanakkor nem könnyű ezt az állandóságot és egyensúlyt fenntartani. Manapság még az egészséges szem is könnyebben kiszárad, hiszen rengeteg időt töltünk az elektronikus eszközök képernyője előtt. Éppen ezért ma már sok szoftverbe beépítenek olyan applikációkat, amelyek a „vizuális szünetre” és a gyakoribb pislogásra figyelmeztetik a felhasználót – a könnyfilm védelme érdekében. Számos olyan tényező is fokozza a szemszárazságot, amelyet érdemes kiiktatni. Ilyen többek közt a dohányfüst, a száraz (légkondicionált) levegő, a poros környezet.
- Az orvos legfontosabb feladata, hogy megállapítsa, pontosan mi okozza a szemszárazságot. Többféle vizsgálati módszer is rendelkezésre áll a pontos diagnózishoz, a réslámpától a különböző tesztekig, könnyminta vételéig. Amennyiben fokozott könnyvesztés miatt száraz a szem, elegendő a könnypótlás műkönnyek és szemészeti gélek segítségével. Ha kiderül, hogy egy bizonyos alapbetegség miatt alakulnak ki a tünetek, ajánlatos elsődlegesen az alapbetegség kezelése a könnypótlás mellett – ismerteti dr. Csobay Ildikó, a Szemészeti Központ szemésze. - Amennyiben környezeti okok miatt száraz a szem, szükségessé válhat az életmód és munkakörnyezet megváltoztatása, és rendszeres műkönny-használat. Ma már számos olyan termék van forgalomban, amely hosszabb-rövidebb ideig biztosítja a szem optimális nedvességét. Az érzékeny, allergiás, vagy kontaktlencsét viselő páciensek részére tartósítószer-mentes készítmények is kaphatóak. Nagyfokú szemszárazságnál a hatóanyagok gél vagy szemkenőcs formában is alkalmazhatóak, főként éjszakai használatra. Segítségükkel a szemszáradás súlyos következményei, például a szaruhártya károsodása elkerülhetőek és megfelelő életminőség biztosítható.
Forrás: Szemészeti Központ (www.szemeszetikozpont.hu)
Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára” címmel rendezi meg áprilisi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a ...
A zöldhályog, vagyis a glaukóma egy kezelhető betegség, aminek kiemelkedően fontos a korai felismerése, mivel a már kialakult károsodás nem fordítható vissza, azaz nem gyógyítható meg. Azonban, ha a glaukómát időben felismerik, akár meg is előzhető az általa okozott látásromlás ...
A zöldhályog egy nagyon különleges területe a szemorvoslásnak, amelynek felismerése és kezelése nagy hozzáértést igénylő, speciális feladat. Professzor Dr. Holló Gábor , a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Szemészeti Központ glaukóma specialistája a Klasszik Rádiónak adott ...