Fontos a gyermekek látásellenőrzése - Petőfi Rádió interjú Professzor Dr. Holló Gáborral

Fontos a gyermekek látásellenőrzése - Petőfi Rádió interjú Professzor Dr. Holló Gáborral

Professzor Dr. Holló Gábor Módosítva: 2024.08.29 09:33

A gyermekek látásának rendszeres ellenőrzése nem csupán az iskolakezdéshez köthető feladat, hanem egész évben kiemelt figyelmet érdemel – hangsúlyozta Professzor Dr. Holló Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, glaucoma specialista a Petőfi Rádiónak adott interjújában. A professzor, aki egyben a központunk vezetője, részletesen beszélt a látásproblémák korai felismerésének és kezelésének fontosságáról, különös tekintettel a gyermekkorban jelentkező problémákra.

Online Bejelentkezés

Professzor Dr. Holló Gábor

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A korai felismerés jelentősége

Prof. Dr. Holló Gábor az interjú során kiemelte, hogy a gyermekek látásának ellenőrzése már újszülött kortól kezdve kritikus fontosságú. Az újszülöttek és kiscsecsemők esetében előforduló látásproblémák korai felismerése és megfelelő kezelése alapvető jelentőségű a későbbi, felnőttkori egészséges látás biztosítása érdekében. "Az időben felismert és kezelt látásproblémák jelentősen csökkenthetik a későbbi komplikációk kockázatát" – mondta a professzor úr.

Az iskolakezdés előtti időszak különösen érzékeny, mivel a gyermekek ebben a korban kezdik el intenzíven használni a szemüket az olvasás, írás és egyéb tanulási tevékenységek során. Prof. Dr. Holló Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy az iskolakezdés előtt minden gyermeknek részt kellene vennie egy alapos szemészeti vizsgálaton. "Sok esetben a látásproblémák okozta tanulási nehézségeket a szülők és tanárok nem ismerik fel időben, ami hosszú távú hatással lehet a gyermek tanulmányi előmenetelére és önbizalmára" – figyelmeztetett.

A rövidlátás és megelőzése

Az interjúban szó esett a rövidlátás (myopia) kialakulásának menetéről is, amely egyre gyakoribb probléma a fiatalok körében. Prof. Dr. Holló Gábor szerint a rövidlátás kialakulásának fő oka a genetikai hajlam mellett a modern életvitel, különösen a túlzott közeli munkavégzés, például a digitális eszközök használata. "A korai tizenéves korban a rövidlátás kialakulása és gyors romlása különösen gyakori, és ha nem kezeljük megfelelően, az egész életre kiható látásproblémákhoz vezethet" – emelte ki.

A megelőzés érdekében a professzor javasolta, hogy a szülők figyeljenek oda gyermekük digitális eszközhasználatára, és biztosítsanak számukra elegendő időt a szabadban végzett tevékenységekre, amelyek bizonyítottan segíthetnek a rövidlátás kialakulásának lassításában. "Fontos, hogy a gyermekek szemének megfelelő pihenést biztosítsunk, különösen akkor, ha hosszú időt töltenek képernyők előtt" – mondta Prof. Dr. Holló Gábor.

A felnőttkori következmények

Az interjú során a professzor úr kitért arra is, hogy a gyermekkorban kezeletlenül maradt látásproblémák felnőttkorban súlyos következményekkel járhatnak. Az olyan betegségek, mint a glaucoma, amelyre a professzor specializálódott, gyakran észrevétlenül alakulnak ki, és csak későn okoznak jelentős látásromlást. A professzor hangsúlyozta, hogy a felnőttek sok esetben nem kapnak megfelelő felvilágosítást arról, hogy a gyermekkori látásproblémák hogyan befolyásolhatják a későbbi életminőséget. "A rendszeres szemészeti ellenőrzés nemcsak a gyermekek, hanem a felnőttek számára is elengedhetetlen" – figyelmeztetett.

Záró gondolatok

Professzor Dr. Holló Gábor interjúja a Petőfi Rádióban világosan rámutatott arra, hogy a látásellenőrzés fontossága nem korlátozódik csupán az iskolakezdés időszakára. A gyermekek látásának rendszeres ellenőrzése és a rövidlátás megelőzése kulcsfontosságú a hosszú távú egészséges látás megőrzése érdekében. A professzor üzenete egyértelmű: "Fordítsunk figyelmet a látásunkra egész évben, és biztosítsuk, hogy gyermekeink megfelelő szemészeti ellátásban részesüljenek."

Az interjú az alábbi linken hallgatható meg:

https://soundcloud.com/petofi-radio/elet-stilus-prof-dr-hollo-gabor-fontos-a-gyermekek-latasellenorzese-20240820?in=petofi-radio%2Fsets%2Felet-stilus

Téma szakértője

  • Professzor Dr. Holló Gábor

    • szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista
  • Specialitások:
    • glaucoma (zöldhályog) speciális diagnosztika és hosszú távú gondozás
    • szemészeti betegségek vizsgálata, kezelése, gondozása
    • magas vérnyomás okozta szemproblémák
    • diabéteszes és hipertenzív retinopátia

     

    Rendelés típusa: 

    • Személyes, rendelői vizit

Orvos válaszol

Üdvözlöm!
Babatervezés előtt szeretnék többet megtudni mennyire befolyásolhatja a szembetegségemet.
7 éves korom óta más szembetegség és többszöri műtét után másodlagos zárt zugú zöldhalyogom van. Mára már erős szempcseppel lehet szinten tartani, anélkül 35 körüli szemnyomásom is volt.
Azt már régebben is említette az orvosom hogy a jelenlegi cseppet nem használhatom már a terhesség előtt sem és hogy a császármetszés is indokolt lesz ha eljön az idő, azonban érdekelne hogy a veszélyeztetett terhesség ebben az esetben fennállhat?
Előre is köszönöm válaszát.

Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
Tisztelt Asszonyom!

Az Ön által említett probléma valós. A szemnyomás gyógyszeresen történő csökkentése és a terhesség nem abszolút összeférhetetlen, ám azt, hogy milyen hatóanyagot és milyen technikával kell cseppenteni úgy, hogy az a széles körű nemzetközi klinikai tapasztalat alapján ne jelentsen érdemi kockázatot a terhességre, egyedileg kell meghatározni, mivel minden ilyen eset más. Általánosságban a kockázat/haszon elve alapján kell eljárni. Az új kezelést (ha az szükséges) mindenképpen a terhesség bekövetkezése előtt kell beállítani. Célszerű mérlegelni az alap szembetegséget is abból a szempontból, hogy az öröklődő eltérés-e. Mivel az ilyen állapotok megoldása általában meghaladja az általános szemorvosi lehetőségeket, célszerű glaukóma specialistával konzultálni a kezelés módosítása előtt. Erre valamint az optimális cseppentési technika betanítására, amennyiben Ön ezt kívánja, egy részletes glaucoma vizsgálati vizit keretében a Szemészeti Központban lehetőség van.


Üdvözlettel,


Prof. Dr. Holló Gábor

Hírek

Egymást elfedő szembetegségek

Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával számos alkalommal beszélgettünk már a hazánkban is gyakori és a látás szempontjából kifejezetten veszélyes szemészeti betegségekről. Arról is szót ejtettünk már, hogy ezek ...

Rövidlátás és kóros (patológiás) rövidlátás

Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával számos alkalommal beszélgettünk a szem fénytörési hibáiról, valamint a szem fénytörési hibáit okozó szemészeti elváltozások gyakorlati és klinikai következményeiről. A ...

A sokarcú zöldhályog: különböző etnikumok – különböző típusú glaukómák

A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK