Egymást elfedő szembetegségek

Egymást elfedő szembetegségek

Szemészeti Központ.hu Módosítva: 2025.01.02 09:07

Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával számos alkalommal beszélgettünk már a hazánkban is gyakori és a látás szempontjából kifejezetten veszélyes szemészeti betegségekről. Arról is szót ejtettünk már, hogy ezek részben egyszerre, egyazon személyen is előfordulhatnak. A mostani beszélgetés során kifejezetten erre a kérdésre térünk vissza. Négy olyan szemészeti betegségcsoport együttes előfordulását és ennek a mindennapi diagnosztikai gyakorlatra gyakorolt hatását vizsgáljuk meg, melyek hazánkban is népegészségügyi jelentőségűek.

Online Bejelentkezés

Professzor Dr. Holló Gábor

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Több betegség egy szemen

Ha arra a kérdésre keressük a választ: „Mi a beteg baja?”, a válasz korántsem egyértelmű. Egy szemen ugyanis számos szemészeti betegség lehet jelen egyszerre, noha ezek hatása a látásra és az életminőségre nagyon különböző lehet. Az együttesen előforduló szemészeti betegségek közül néhány szinte jelentéktelen, könnyen befolyásolható és nem romlik (pl. enyhe szárazszeműség, fénytörési hibák). Mások azonban előrehaladva vissza nem fordítható és akár gyorsan, súlyos látásromlásba átalakuló károsodást is okozhatnak. Ezek közül négy különösen gyakori, és különböző mértékben kombinálódhat ugyanazon szemeken. Ez pedig nehezítheti és összekuszálhatja a helyes diagnózist és annak a megállapítását, hogy a beteg igazi panaszát mi okozza. Ez a négy betegség a szürkehályog (katarakta), a zöldhályog (glaukóma), az időskori makuladegeneráció és a látóideg artériás keringés zavarai.

Sok betegség egy szemen

Már fiatal orvosként is gyakran láttam, hogy az ellátó szemorvos a legnyilvánvalóbb, a felszínhez legközelebbi szemgolyó réteg betegségével magyarázta meg a látás romlását. Ez jellemzően a szemlencse életkornak megfelelő, kisebb-nagyobb mértékű elhomályosodása, azaz a szürkehályog kialakulása. A szürkehályog az emberek legnagyobb részében az élet második felében valamilyen mértékben jelen van, és a látást eltérő mértékben rontja. A megállapítás azon része tehát, hogy valakinek szürkehályogja van és emiatt romlik a látása, igaz lehet. Azonban az esetek nem kis részében nem ez okozza a valós, súlyos látási panaszt, hanem egy éppen a szürkehályog miatt nehezebben észlelhető, mélyebben lévő másik elváltozás. Ezek közül az előfordulási gyakoriság alapján a legnagyobb jelentőségű a glaukóma és az időskori makuladegeneráció. Mindkét betegségre jellemző, hogy a tünetek viszonylag hosszú ideig jelentéktelenek a beteg számára, sőt akár észrevehetetlenek is lehetnek. Amikor észrevehetővé válnak (elérik a központi éleslátás területét), a beteg kezdetben bizonytalan panaszokat említ. Mivel a szürkehályog sokszor a szemlencse központi részen, azaz a centrumban a legkifejezettebb, a bizonytalan központi éleslátási panaszok pontos hátterének felderítése elmaradhat, hiszen első ránézésre a szemlencse hatása magyarázza a problémát. Mivel a szemlencse szürkehályog elleni műtéte nem sürgősségi beavatkozás, több hónap is eltelhet a szürkehályog műtétig. A panasz azonban a műtét után is megmarad, és csupán ekkor derül ki, hogy a látás megromlását az éleslátás helyének betegsége, heges makula degenerációja vagy a centrális látást is megrontó, nagyon előrehaladott zöldhályog, azaz glaukóma okozta. A zöldhályoghoz hasonló eltérést okozhatnak a látóideg keringési zavarai, elsősorban az artériás keringési zavarok. Az artériák a szív felől viszik az oxigéndús vért a szervezet legkülönbözőbb szöveteibe és szerveibe. A látóideg ellátása során is az artériás, oxigéndús vér biztosítja az idegrostok működését. Az élet második felében a magasvérnyomás betegség, az érelmeszesedés, az észre nem vett vénás trombózisból leváló embólusok érinthetik a hosszú lefutású látóideget. Az eltérő látóideg szakaszok károsodása különböző lokalizációjú és súlyosságú látótérkiesést eredményez. Mivel az artériás vérellátási zavar miatt kialakuló idegsejtpusztulás azonnali, ez nem befolyásolható érdemben. Viszont nagyon fontos az állapot észlelése, hiszen rámutat a szervezetben zajló embolizációra, ami kezelés nélkül a következő alkalommal elérheti a szívet (akár halálos infarktust is okozva), vagy az agy bizonyos területein súlyos, az életminőséget véglegesen megrontó sztrókot hozhat létre.

Hogyan lehet az ellátást javítani?

A fentiek alapján nyilvánvaló, hogy ezen gyakori szemészeti és vérkeringési betegségek tekintetében a hagyományos, akár fél évszázaddal ezelőtt is alkalmazott szemészeti vizsgáló módszerek önmagukban nem elégségesek a pontos kórisme megállapítására. Velük kimutatható a szürkehályog, esetleg kimutatható a súlyosabb glaukómás eltérés, de önmagukban nem különítik el biztosan, és nem zárják ki az előbb említett betegségek mindegyikét. Ezért a szürkehályog és az azzal nem arányos mértékű, a látás centrális eltorzítását, elszürkülését, a látótér bizonyos részének teljes kiesését eredményező panaszok esetén, mindenképpen szükséges pupillatágítás és jó minőségő, korszerű OCT (optikai koherencia tomográfia) illetve OCT-angiográfia vizsgálat elvégzése. Ha erre nem kerül sor, ha a vélemény bizonytalan, ha nyilvánvalóan nincsen elég idő a részletes vizsgálatra, a betegnek célszerű mielőbb specialistát felkeresni, és nem megvárni, amíg a látásromlás valódi oka már nem kezelhető késői állapotként kerül diagnosztiálásra.

Az általános tanulság, tehát az – mondja Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ vezetője, glaukóma specialistája –, hogy a centrális látást érintő, viszonylag kisebb panaszok esetén is teljes, részletes és korszerű műszeres vizsgálatokat kell végezni. Ezek nélkül ugyanis, a megfelelő korai diagnózis hiányában, a beteg túljuthat a sikeres beavatkozás reményével kecsegtető időperióduson. A későbbiekben, bár a korrekt diagnózis megszülethet, a kialakult állapot (elhegesedett makuladegeneráció, súlyos, vissza nem fordítható glaukómás látóideg károsodás, ismétlődő látóideg embólizáció miatt elhalt látóideg stb.) már nem befolyásolható. A viszonylag kisebb mértékű, ám a beteg által egyértelműen megélt centrális látászavaroknál mindenképpen szükséges a részletes, magas minőségű és kellő műszerezettségű vizsgálat. Ha ez elmarad, a késő bánat már csak sírást, de nem megfelelő kezelést tesz lehetővé.

Téma szakértője

  • Professzor Dr. Holló Gábor

    • szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista
  • Specialitások:
    • glaucoma (zöldhályog) speciális diagnosztika és hosszú távú gondozás
    • szemészeti betegségek vizsgálata, kezelése, gondozása
    • magas vérnyomás okozta szemproblémák
    • diabéteszes és hipertenzív retinopátia

     

    Rendelés típusa: 

    • Személyes, rendelői vizit

Orvos válaszol

Üdvözlöm!
Babatervezés előtt szeretnék többet megtudni mennyire befolyásolhatja a szembetegségemet.
7 éves korom óta más szembetegség és többszöri műtét után másodlagos zárt zugú zöldhalyogom van. Mára már erős szempcseppel lehet szinten tartani, anélkül 35 körüli szemnyomásom is volt.
Azt már régebben is említette az orvosom hogy a jelenlegi cseppet nem használhatom már a terhesség előtt sem és hogy a császármetszés is indokolt lesz ha eljön az idő, azonban érdekelne hogy a veszélyeztetett terhesség ebben az esetben fennállhat?
Előre is köszönöm válaszát.

Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
Tisztelt Asszonyom!

Az Ön által említett probléma valós. A szemnyomás gyógyszeresen történő csökkentése és a terhesség nem abszolút összeférhetetlen, ám azt, hogy milyen hatóanyagot és milyen technikával kell cseppenteni úgy, hogy az a széles körű nemzetközi klinikai tapasztalat alapján ne jelentsen érdemi kockázatot a terhességre, egyedileg kell meghatározni, mivel minden ilyen eset más. Általánosságban a kockázat/haszon elve alapján kell eljárni. Az új kezelést (ha az szükséges) mindenképpen a terhesség bekövetkezése előtt kell beállítani. Célszerű mérlegelni az alap szembetegséget is abból a szempontból, hogy az öröklődő eltérés-e. Mivel az ilyen állapotok megoldása általában meghaladja az általános szemorvosi lehetőségeket, célszerű glaukóma specialistával konzultálni a kezelés módosítása előtt. Erre valamint az optimális cseppentési technika betanítására, amennyiben Ön ezt kívánja, egy részletes glaucoma vizsgálati vizit keretében a Szemészeti Központban lehetőség van.


Üdvözlettel,


Prof. Dr. Holló Gábor

Hírek

Szakmai Nap: Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára

Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára” címmel rendezi meg áprilisi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a ...

World Glaucoma Week 2025 március – Petőfi Rádió interjú prof. dr. Holló Gáborral

A zöldhályog, vagyis a glaukóma egy kezelhető betegség, aminek kiemelkedően fontos a korai felismerése, mivel a már kialakult károsodás nem fordítható vissza, azaz nem gyógyítható meg. Azonban, ha a glaukómát időben felismerik, akár meg is előzhető az általa okozott látásromlás ...

Amit a zöldhályogról tudni érdemes – Klasszik Rádió interjú Prof. Dr. Holló Gáborral

A zöldhályog egy nagyon különleges területe a szemorvoslásnak, amelynek felismerése és kezelése nagy hozzáértést igénylő, speciális feladat. Professzor Dr. Holló Gábor , a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Szemészeti Központ glaukóma specialistája a Klasszik Rádiónak adott ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK