A diabéteszes retinopátia a szem látóhártyájának betegsége, a cukorbetegség szövődménye és a magas vércukorszint retinakárosító hatásának következménye. A diabéteszes retinopátia, mely már a látást veszélyezteti, általában 8-10 évvel a betegség kezdete után jelentkezik. Ez a diabétesz leggyakoribb szemészeti szövődménye.
A retina a szem legbelső rétege, mely elengedhetetlen a látáshoz, így a diabéteszes retinopátia felismerésének és kezelésének elmaradása akár vaksághoz is vezethet. Cukorbetegség esetén a kockázat minimalizálása érdekében javasolt:
Ezáltal a szövődmények időben észrevehetőek és kezelhetőek.
JELENTKEZZEN BE SZEMFENÉK VIZSGÁLATÁRA |
A retina a szem hátulján található legbelső réteg, sejtjei a fényt elektromos jellé alakítják és az agy felé továbbítják. Ezt az információt módosítja a látott képpé. Ez a folyamat energiaigényes, az árhártya állandó vérellátást igényel, ami az ott található vérereknek köszönhető. A magas vércukorszint a következő három stádium folyamán károsítja ezeket a kis véredényeket:
Kis kiboltosulások (mikroaneurizmák) jelennek meg az erek falán, melyek nyomán kisebb vérzés jelentkezhet. Emelkedik a későbbi látásromlás kockázata. Ez a stádium még nem kezelendő.
A kiboltosulások száma és mérete nő, egyre több eret érint, ami egyre növekvő mennyiségű és gyakoriságú vérzésben nyilvánul meg. Amikor ez az állapot kifejlődik, nagy esély van a későbbiekben a látásromlás bekövetkeztére. A megelőzés érdekében javasolt legalább fél évente szemfenék vizsgálaton részt venni.
Az érkárosodások ér újdonképződéshez, nagyobb vérzésekhez majd hegesedéshez vezethetnek. Az új vérerek szerkezete kóros, faluk gyenge, ezért nagyobb mértékben hajlamosak vérzésre. A hegek, a vérzések és az új erek képződése látásromláshoz, esetenként retinaleváláshoz vezethet. Ebben a stádiumban már nagy a látásvesztés esélye, ezért a látás megőrzése már orvosi beavatkozásokat igényel. Időben végzett lézerkezeléssel az állapot megállítható vagy lassítható.
Diabéteszes makulopátia - Az éleslátás helyén kialakuló ödéma, bármely stádiumban kialakulhat. Makulaödémában a kiserek fala elvékonyodik, a vérsavó kiszivárog a szövetközi térbe. Mivel a makula az éleslátás helye, ezért a sokáig fennálló vizenyő a látásélesség csökkenésével jár.
A betegség korai stádiumban semmilyen tünettel nem jár, ezért is fontos a rendszeres szemészeti szűrővizsgálat. Javasolt felvenni a kapcsolatot háziorvossal vagy szakorvossal, amennyiben észleli az alábbi tünetek valamelyikét:
Fontos mielőbb kivizsgálásra elmenni!
Körülbelül fél órát vesz igénybe a vizsgálat, pupillatágító szemcsepp adása után. Szemfenék vizsgálatból, a látásélesség meghatározásából és a szemnyomás méréséből áll.
A fundus kamerás szemfenék vizsgálat során képeket készítenek a szemfenékről érintés- és fájdalommentesen, pupillatágítás nélkül.
A pupillatágító hatása nem múlik el rögtön a vizsgálat után, látási nehézségeket okozhat még 2-6 órán át, ez idő alatt nem lehet autót vezetni.
Fő kezelési módok előrehaladott diabéteszes retinopátia esetén:
Célja a retinában újonnan nőtt, kóros kis erek elégetése, a kezelés a makulopátia eseteiben is segíthet. Kiiktatja a szem hátsó rétegéből a vérzésforrást, ez által megelőzhető a további látásromlás.
A szemgolyót célzó injekciók lényege egy olyan anyag bejuttatása, mely megakadályozza a további kóros érnövekedést. Ez által a jelenlegi látás megőrizhető vagy javítható.
Vitreoretinális műtét, amikor a diabéteszes retinopátia legsúlyosabb esetei már nem kezelhetők lézeres módszerrel. Amikor a hegek mérete és száma nagy, illetve kiterjedt vérzések történtek a retinában, vagy retinaleválás következett be, akkor alkalmazzuk a további látásromlás megelőzése érdekében.
Jelentkezzen be online diabéteszes retinopátia vizsgálatra
Téma szakértői
Kapcsolódó videók
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...