Az autoimmun folyamatok lényege, hogy a beteg immunrendszere tévesen a saját szervezete ellen indít támadást. Az immunrendszer a számára valójában veszélytelen, a szervezet saját sejtjei is ellenségként ismeri fel és úgy lép fel, mint a kórokozókkal szemben, vagyis autoantitesteket küld, hogy harcoljanak a szervezet saját sejtjei ellen.
Az immunrendszer feladata a szervezet védelme a kórokozókkal szemben. Ha a szervezetbe vírus vagy baktérium kerül, az immunrendszer az érintett területen mozgósítja a védelemért felelős sejteket, amik leküzdik a fertőzést.
Autoimmun betegség, ami az izmok gyengüléséhez vezet.
Ha az izmokat gyengének érezzük, kis terhelésre elfáradnak, majd pihenésre ez az állapot javul a Myasthenia gravis jele lehet. A betegségre jellemző, hogy a tünetek hol erősebben, hol pedig alig jelentkeznek. Jellegzetes tünet a szemet mozgató izmok gyengülése: a szemhéj lecsukódik és nehéz nyitva tartani a szemet. Homályos, vagy kettőslátás is jelentkezhet.
A szemhéjak mozgatása mellett a rágás, nyelés, mosolygás, lépcsőzés is komoly izommunkának számít akkor, ha gyenge és fáradékony izmokkal kell végrehajtanunk. Myasthenia gravis esetén a legsúlyosabb, életveszélyes szövődmény, ha a betegség a légzéshez szükséges izmokat is érinti.
Az autoimmun folyamatok lényege, hogy a beteg immunrendszere tévesen a saját szervezete ellen indít támadást – az idegek és az izmok közti üzenetek átadását szolgáló anyagot, az acetilkolint érinti. Az érintettek szervezete antitesteket kezd termelni az acetilkolin receptorok ellen, az izmok összehúzódása emiatt nem működik tökéletesen.
Sjögren-szindróma esetén az autoimmun folyamat a külső elválasztású mirigyeket érinti, melyek károsodásával, a mirigyállomány pusztulásával megjelennek az autoimmun betegség jellegzetes tünetei: szem- és szájszárazság, valamint fáradékonyság, kimerültség.
A Sjögren-szindróma hátterében az immunrendszer szabályozási zavara áll. Kialakulásában vírusok szerepét feltételezik.
Fontos az egyéb betegségek kizárása a diagnózis felállításakor, mivel a tünetei gyakran jelezhetnek más betegséget. Például a szemszárazságban szenvedő betegeknek körülbelül a fele Sjögren szindrómás.
Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Kádár János
Jelentkezzen be szemészeti vizsgálatra
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...