Az astigmia az egyik leggyakoribb fénytörési hiba a rövidlátás és a távollátás után. Speciális, mivel a szem felszínére eső fénysugarak nem egy pontban vetülnek le, a szemnek nem egy fókuszpontja van. Sokan ezt az állapotot is szemtengelyferdülésnek nevezik.
Az asztigmiának nincs egységes magyar elnevezése, így a más európai nyelvekben is elfogadott, görög eredetű astigmia elnevezést használjuk. Sokan ezt az állapotot nevezik szemtengelyferdülésnek, vagy kancsalságnak.
Az astigmiás szem a párhuzamos fénysugarakat egyetlen pontban sehol sem gyűjti össze. A különböző meridiánokban beeső sugarakat gyűjtővonalakban egyesíti. A szemgolyó felszínén meridiánokban tájékozódunk, éppen úgy, mint a födgömbön.
Az astigmiás szem szaruhártyája nem tökéletes gömbfelszín, inkább enyhén tojásdad alakú. Az egyik átmérő irányában görbébb (domborúbb) a felszín, míg a másik irányban laposabb. Leggyakrabban anatómiai eltérések okozzák a fénytörési hibákat.
Szabályos - ha a szem két tengelye merőleges egymásra, akkor az astigmia szabályos
Szabálytalan - a két tengely által bezárt szög eltérhet a derékszögtől, a szaruhártya felszínének domborzati viszonyai pontról pontra változhatnak.
Egyszerű astigmia: Önálló fénytörési hiba
Rövid, vagy távollátással kombinált astigmia: (myopiás astigmia, hypermetropiás astigmia)
Vegyes astigmia: A két tengelyben ellentétes előjelű dioptria érték van
A fénytörési rendellenesség lehet örökletes és szerzett is. A szabályos astigmia leggyakrabban genetikailag kódolt. Előfordulhat önmagában, vagy a rövid- és távollátással kombinálva. Szerzett formában okozhatja műtét vagy sérülés. A szabálytalan astigmia általában a szaruhártya valamilyen alapbetegsége kapcsán, vagy sérülés, hegesedés, szaruhártya átültetés után alakul ki.
Távolra és közelre is jelentkezhetnek a panaszok, de jellemzően a legmegerőltetőbbek a TV nézés, illetve a vizuális feladatok
Gyakori jelenség, hogy csak az egyik szem érintett, a másik tökéletesen működik. Gyermekek esetében éppen ezért fordul elő gyakran, hogy a hiba egészen az iskola elkezdéséig rejtve marad.
A megfelelő időben végzett szűréssel az astigmia felismerhető és korrigálható!
Többféle szemészeti vizsgáló módszer együttes alkalmazásával állítható fel az astigmia diagnózisa.
A szabályos astigmia korrigálható
Olyan lencsével lehetséges, amely csak a megfelelő meridiánban változtatja meg a fénytörést. Ezt a lencsetípust cylinderes lencsének hívják. A cylinderes lencsét kicsit nehezebb megszokni, mint az egyszerű mínuszos vagy pluszos lencséket.
A kemény kontaktlencse a plexihez hasonló, merev műanyagból készül. Tökéletes látásélesség biztosítható a használatával. A szaruhártya görbületéhez igazítva csiszolják, a szaruhártya szabálytalan felszínét szabályosra csiszolt felszínével helyettesítve javítja a látást.
Az utóbbi 2 évtizedben jelentek meg, anyaga puha, átmérője nagyobb, mint a kemény lencséké. A lágy lencse a szaruhártyára rásimul, anyagával korrigálja annak felszíni egyenetlenségeit. A lágy kontaktlencse a megfelelő meridiánokban vékonyabb, illetve vastagabb, így képes a felszín kiegyenlítésére.
A lézer fény nem hatol a szövetek mélyére, a felszínről párologtat el vékony réteget anélkül, hogy annak környezetét felmelegítené. A szaruhártya felszínét topográfiás vizsgálattal pontosan felmérve, az astigmiás szem szaruhártyája egyenletessé, tökéletes törő felszínné alakítható.
A szabálytalan astigmia szemüveggel és lágy kontaktlencsével nem korrigálható. A kemény kontaktlencse viszont kitűnő látásélességet biztosíthat.
Az AccuTome szemészeti ultrahang készülék lehetőséget biztosít a szem részeinek és a szemüreg szöveteinek nem invazív vizsgálatára valamint az elváltozások kimutatására még átlátszatlan fénytörő közegek esetén is, azaz amikor optikai módszerekkel a szem belső részei nem láthatók be, és ezért optikailag nem is vizsgálhatók. Kapcsolódó cikkünk
ACCUTOME SZEMÉSZETI ULTRAHANG KÉSZÜLÉK
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...