Az allergiás tünetek a szemben azért jelentkeznek, mert az immunrendszer túlérzékennyé vált egy vagy több, egyébként ártalmatlan, nem allergiás személyeknél problémát nem okozó anyaggal – például pollenek vagy állatszőr - szemben. Amikor az allergén érintkezésbe kerül a szemben a hízósejtekhez kapcsolódó antitestekkel, arra a sejtek hisztamin és más anyagok felszabadításával reagálnak, ami miatt a szemek viszketővé, vörösessé és könnyessé válnak.
Az allergiás betegségek valamelyik formájától a magyar lakosság 10-20 százaléka szenved, de a legnagyobb számban a szezonális allergiás betegek keresik fel a szemész orvosokat.
Az allergiás betegség kiváltó okai általában a pollenek, poratka, penész, állatok méreganyagai, rovarcsípések, háziállatszőr, kozmetikai szerek, kontaktlencse, de lehetnek gyógyszerek, fémek, élelmiszerek is.
Ezek az allergének a szemen kötőhártya-gyulladást, szemhéjödémát, illetve a szaruhártya sérüléseit is okozhatják közvetve.
Szezonális vagy egész éven át tartó is lehet. A szemet érintő allergiás tüneteknek több oka is lehet. Ezek közül a leggyakoribb a szezonális allergia, amit virágzásuk idején a növényi pollenek okoznak. Előfordulhat, hogy a tünetek egész évben fennállnak, jellemzően a téli időszakban erősebben jelentkeznek: a háttérben poratka, penészgomba vagy háziállat allergia is állhat. Mindkettőnél a lefolyása lehet enyhe, vagy akár összetett, több jellegzetes tünetet okozó is: viszkető- égő érzés, vizes szemkönnyezés, allergia miatti vörös szem. A szezonális és az egész éven át tartó allergiás kötőhártya-gyulladás bármely életkorban elkezdődhet, gyakran társulnak hozzá a szénanátha tünetei is.
Kontakt allergiáról beszélünk, ha a tüneteket a bőrrel vagy adott esetben a szemmel közvetlenül érintkező anyag váltja ki. Ez lehet a kontaktlencse anyaga, vagy a lencse felületéhez kötődő fehérjék által okozott irritáció, de legtöbb esetben szemcseppek, szemkenőcsök okozzák. Gyakran évek óta használt szemcsepp váltja ki a tüneteket, más esetekben az ember a kezével viszi be az allergizáló anyagot a szemhez. Az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
Az egyik súlyos allergiás szemészeti probléma, ami leggyakrabban 10 év alatti fiúk és fiatal férfiak körében fordul elő. Az érintettek 75%-ánál ekcéma, asztma és/vagy más allergiás jellegű betegség is jelen van. A tünetek általában tavaszi-nyári időszakban jönnek elő, és több hónapig fennállhatnak. Ilyenkor a gyerekek életminősége csökkenhet a jelentős fényérzékenység, szemviszketés, könnyezés és más irritációk miatt. Súlyos esetben a szaruhártya is érintett lehet, ami tartós látásromlást is eredményezhet, a kezelés elmaradásakor.
A másik súlyos, szemet érintő allergiaforma, ami olyan fiatal felnőtteknél, nőknél és férfiaknál fordul elő, akik kórtörténetében atópiás dermatitisz szerepel. Tünetei egész évben jelentkezhetnek. Jellemző tünetei a szemhéj bőrén megjelenő ekcémás kiütések és az óriási papillák, amik között hegek is láthatóak. Kezelés nélkül a szaruhártya hegesedését okozhatja.
Kontaktlencse, műszem vagy varrat okozta idegentest indukált I. típusú túlérzékenység viszketéssel, mukózus váladékozással és a felső tarsusban kialakuló óriáspapillákkal.
Jelentkezzen be szemészeti vizsgálatra
Téma szakértői
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...